YENİ MODELLER › İşte McLaren'in yeni oyuncağı!

İşte McLaren'in yeni oyuncağı!

12 Şubat 2012 / 02:46 McLaren Mercedes, gelişmiş teknik özellikleriyle dikkat çeken yeni aracı MP4-27’yi geçtiğimiz hafta görücüye çıkardı

İşte McLaren'in yeni oyuncağı!
Formula 1’in en gözde takımları arasında gösterilen Vodafone McLaren, yeni Formula sezonunu yeni aracı MP4-27 ile karşılıyor. 2011 sezonunu takımlar klasmanında ikinci olarak tamamlayan Vodafone McLaren Mercedes, yeni sezonda MP4-27 ile hem pilotlar hem de markalar sıralamasında şampiyonluğu hedefliyor.

Vodafone McLaren Mercedes’in en son teknolojilerle donatılmış yeni aracı MP4-27’nin McLaren Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirilen lansmanı, McLaren Takım Yöneticisi Martin Whitmarsh ile takımın dünya şampiyonu yıldız pilotları Jenson Button ve Lewis Hamilton’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Geçen sene takıma altı adet galibiyet getiren MP4-26’nın doğal evriminin gösterildiği lansmanda, yeni araç MP4-27’nin, takımın sahip olduğu güç, deneyim ve tutkuyu yeni sezonda çok daha ileri bir seviyeye taşıyacağı mesajı verildi.

Geçen senenin pek çok galibiyete sahip aracı MP4-26 ile arasında tasarım açısından çok büyük farklar bulunmayan Vodafone McLaren Mercedes MP4-27’nin şasisi yeni sezon için tepeden tırnağa revize edildi. Vodafone McLaren Mercedes MP4-27’nin eski araca kıyasla sahip olduğu en belirgin farklar arasında; aracın arkasına doğru akışı artıran arka gövde kısmı ile vites kutusunun yağ soğutucusunu yeniden yönlendiren revize edilmiş soğutma sistemi yer alıyor.

Yan hava emiş yarıklarının ve bu kısımda kullanılan deflektörlerin yenilendiği araç, Mercedes'in FO 108Z kodlu motorunu kullanıyor. 82 beygir ek güç sağlayabilen KERS ile birlikte motorun toplam ağırlığı, FIA tarafından belirlenen alt limit olan 95 kg geliyor.

Martin Whitmarsh: “Kendimizi şampiyonluğa adadık”
Vodafone McLaren Mercedes Takım Yöneticisi Martin Whitmarsh, Vodafone McLaren Mercedes MP4-27’nin lansmanında yaptığı açıklamada, 2012 sezonunun Vodafone McLaren Mercedes için çok şey ifade ettiğini; son iki sezonu pilotlar ve markalar klasmanında ikincilikle bitirdikten sonra, bu sene her iki kategoride de şampiyonluğu hedeflediklerini ifade etti.

Takımın sürekli bir gelişme ve büyüme içinde olduğunun ve bu başarıda, dünya şampiyonu pilotların yanı sıra mühendislik ekibinin başında bulunan Tim Goss, Paddy Lowe ve Neil Oatley gibi önemli isimlerin de büyük pay sahibi olduğunun altını çizen Whitmarsh, şöyle konuştu: “Yeni mezun mühendislere yatırım yapmaktan, onları işe almaktan ve Formula 1 için geliştirip eğitmekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Tüm ekibin kendini şampiyonluğa adadığını belirten Whitmarsh, sözlerine şöyle devam etti: “MP4-27, mühendislik ekibimizin olağanüstü çalışmalarının bir meyvesi. MP4-27, çok gelişmiş bir araç. Son teknolojilerle tasarlanan aracımızın çok belirgin görsel değişiklikleri bulunuyor. MP4-27’nin bize yeni sezonda dünya şampiyonluğunu getireceğine olan inancımız tam. Vodafone McLaren Mercedes olarak deneyim, hız ve tutkunun mükemmel bir birleşimine sahibiz. Dünya şampiyonu pilotlarımız, birbirini mükemmel bir şekilde tamamlıyor.”

Kaynak: Ajansspor.com

ÇOK OKUNANLAR