SEKTÖREL › Infiniti ve Subaru'dan sektör değerlendirmesi

Infiniti ve Subaru'dan sektör değerlendirmesi

12 Ocak 2012 / 22:09 Subaru ve Infiniti yönetimi, 2011'i değerlendirerek 2012 beklentilerini açıkladılar

Infiniti ve Subaru'dan sektör değerlendirmesi
Bayraktar Grubu bünyesindeki Subaru ve Infiniti markalarının üst düzey yöneticileri otomotiv sektörünün 2011 yılını değerlendirerek 2012 beklentileri açıkladılar.

Infiniti Genel Müdürü Murat Gürünlü: "Hedefimiz premium segmentteki pazar payımızı artırmak"
"2011 yılında toplam tahminlerin üzerinde Pazar 864 bin 439 adet ile kapandı.  Ancak 2012’nin pazar tahmini olarak biraz temkinliyiz bu yıl pazarın 2011’in gerisinde 760 bin’li adetlerde olmasını ön görüyoruz.

Geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşen 2.0 litre ve 2.0 litre üzerindeki motorlardaki ÖTV artışının Premium segmente olumsuz etkisinin devam edeceğini, premium segmentin küçüleceğini ön görüyoruz. Bizim de bu daralan pazardaki beklentimiz; gün geçtikçe artan marka bilinirliği ve SUV segmentindeki başarılı Infiniti FX modelimiz ile 2011 ile aynı adetlere ulaşarak Premium segmentteki pazar payımızı arttırmak.

Infiniti açısından 2011 yılı markanın güçlü dizel motorunu modellere adapte etme dönemiydi. 2012’de bunun meyvelerini alacağımız bir dönem olacak. 3.0 litrelik sportif bir dizel motor seçeneği tüm modellerimizin çekicilik faktörünü artırmış görünüyor. Ayrıca satış hedeflerimizi sipariş dağılımımızla kısıtlamadan kullanıcılarımızın kendi tercihlerine bırakıyoruz. Genel eğilim FX’in daha ağırlıklı olacağı yönünde olsa da, bunu birlikte göreceğiz. Önümüzdeki dönemde daralan pazardaki beklentimiz, gün geçtikçe artan marka bilinirliği ve SUV segmentindeki başarılı Infiniti FX modelimiz ile 2011 yılındaki aynı adetlere ulaşarak premium segmentteki pazar payımızı arttırmak olacak."

Subaru Genel Müdürü Toros Kardaş: "Subaru XV ile markaya yeni müşteriler kazandırmayı hedefliyoruz"
"2011 yılında alınan mali sıkılaştırma önlemleri, pazarın artış hızını yavaşlatarak kontrollü büyüme çizgisine çekti. Buna rağmen Aralık ayı beklentilerin üzerinde gerçekleştiği için toplam pazar 864 bin 439 adet satış miktarı ile kapandı. Sonuçlara bakıldığında 2011’in otomotiv sektörü için yeni bir rekor yılı olduğunu söyleyebiliriz. 2012’nin ise Avrupa’dan kaynaklanan etkiler nedeni ile biraz daha zor geçmesi beklense de, Türkiye’nin yüzde 3’lere ulaşan büyüme yakalamasıyla yeni bir rekor gerçekleştirilebilir. Türkiye otomotiv pazarı, yüksek tüketici güveni ve artan rekabet ile pek çok Avrupa ülkesinden pozitif yönde ayrıştı. Dolayısıyla sektör olarak 2012 yılına iyimser bakıyoruz. 2011’de olduğu gibi bu yıl da büyümenin kontrollü olarak devam edeceğini öngörüyoruz.

2011 yılını Subaru özelinde değerlendirdiğimizde ise, markamız açısından verimli bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıl Subaru’nun amiral gemisi olan Forester’ın yeni versiyonunu tüketici ile buluşturduk. Yeni Forester beklentilerimizi karşılayarak, satışlarımızda olumlu bir artış sağladı. 2011’i toplam 761 adet araç satışıyla kapattık.  Şunu da belirtmeliyim ki;  Türkiye’de markayı çok seven, ekonomik değişikliklerden etkilenmeyen markaya çok bağlı müşteri grubu var. Aynı zamanda müşteriler beklentilerine uygun farklı seçenekler arıyor. Bu da “sedan” dışındaki sınıfların büyümesi anlamına geliyor.

Bu yıl daha düşük motor hacmine sahip ürünlere konsantre olacağımızı da söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak da Türkiye genelindeki bâyilik teşkilatımızı, yeni ürün gamına uygun olarak tekrar değerlendirip geliştirmeyi planlıyoruz. Pazarın aynı seviyede kalacağını, kendi hedefimizde ise önemli bir büyüme yakalayacağımızı öngörüyoruz.

Subaru olarak yeni yılda tüketici ile buluşturduğumuz Subaru XV ile markaya yeni müşteriler kazandırmayı hedefliyoruz. Subaru XV’nin rakamsal sonuçları 2012’ye yansıyacaktır. Subaru XV dışında Subaru Impreza HB ve Subaru BRZ olmak üzere 2 yeni modelin daha lansmanını yaparak, öngörülerimiz doğrultusunda satışlarımızı ve pazar payımızı artıracağımızı düşünüyoruz. 2012’de toplam satış hedefimizi 1500 adet olarak belirledik. Subaru’nun zenginleşen ürün gamı ile 2012 yılından umutluyuz."

ÇOK OKUNANLAR