YENİ MODELLER › Infiniti M35 Hybrid

Infiniti M35 Hybrid

25 Şubat 2011 / 19:13 Infiniti’nin ilk hibrid aracı olan M35 Hybrid hem çevreci hem de performanslı lüks bir sedan

Infiniti M35 Hybrid
Infiniti M35 Hybrid’de tek motorlu iki debriyajlı sistem sunan yenilikçi 'Infiniti Direct Response Hybrid' teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji V6 motor, 7 vitesli otomatik şanzımana entegre 50 kW (68 bg) elektrik motoru ve oldukça hızlı bir şekilde boşalıp/şarj olma kapasitesine sahip lityum-iyon aküden oluşuyor.

Dekuplaj V6 motorun, sürtünmeden kaynaklanan kayıpları azaltarak üst sınıf bir verimlilik sağladığı açıklanıyor. M35 Hybrid, ön kısma monte edilmiş tek motorlu iki debriyajlı yenilikçi donanım etrafına yerleştirilmiş arkadan itiş düzeneğiyle donatılmış. Birinci debriyaj 3.5 litrelik V6 motor ile elektrik motoru arasına yerleştirilmiş. M35 Hybrid’in şanzımanı Infiniti’nin 7 vitesli Adaptif Vites Kontrol (ASC) özelliğine sahip otomatik şanzımanından daha gelişmiş nitelikte. Diğer Infiniti modellerinde kullanılan ASC şanzımandan farklı olarak bu şanzımanda tork konvertörü yer almıyor ve böylece tork konvertörünün neden olduğu kayıpların önüne geçiliyor. Elektrik motoruysa şanzımana entegre. Elektrik motoru maksimum hızlanma gerektiğinde “güç desteği” modundayken hem kendisi hem de V6 için itici bir güç oluşturuyor, ayrıca jeneratör görevi de görüyor. Motor, aküyü normal yolla şarj etmenin yanı sıra normal koşullarda yavaşlama ve frenleme esnasında oluşacak enerji kaybını da engelliyor.

Amerika’da üç ay boyunca yoğun şehir içi trafiği, otoyollar ve dağ yolları da dahil olmak üzere çeşitli yol koşullarında çok sayıda zorlu teste alınan M35 Hybrid'de iki yeni teknoloji yer alıyor. Bunlardan biri hızlı dolup boşalabilme özelliğine sahip ve klasik akülere kıyasla daha küçük olduğu halde iki kat daha fazla güç sağlayan lityum iyon (Li-on) akü. Diğer teknolojiyse benzinli veya elektrikli moda uygun olarak doğrudan arka tekerleklere aktarılan çekiş gücü. “Doğrudan” aktarım performansı sayesinde M35 Hybrid'in, bir taraftan oldukça verimli ve üst sınıf bir performans sağlarken, diğer taraftan sürüş keyfinin tüm koşullarda kesintisiz devam etmesine olanak tanıdığı açıklanıyor. 100 km/s hıza 5.5 saniyede ulaştığı iddia edilen M35 Hybrid'in 100 km’de sadece 5.7 litre yakıt tükettiği ve emisyon oranınında 162 g/km olduğu belirtiliyor.

Dünyanın ilk ‘Kör Nokta Müdahale Sistemi’ olan otomobili
M Serisinin dünyada ilk olma niteliği taşıyan özellikleri arasında sürücüyü sadece bitişik şeritteki araçlar konusunda uyarmakla kalmayan aynı zamanda aracın diğer araçların bulunduğu şeritlere geçmesini de etkin şekilde engelleyen Kör Nokta Müdahale (BSI) Sistemi bulunuyor. Sistem ilk olarak kör noktaları radar ile kontrol edip sürücünün görüş açısının dışında kalan araçları saptıyor. Ardından eğer sürücü şerit değiştirmeye çalışırsa önce sesli ikaz sistemi devreye giriyor ve tehlike haber ediliyor. Sürücü buna rağmen manevra yapmaya devam ederse, bu kez BSI sistemi fren yaparak aracın tehlikeli bölüme geçmesini engelliyor.

ÇOK OKUNANLAR