MOTORSPORLARI › İlk yarışında podyumda!

İlk yarışında podyumda!

10 Aralık 2011 / 01:42 Dacia Lodgy Glace, Val-Thorens’te üçüncü olan Evens Stievenart’ın performansı sayesinde ilk yarışında podyuma çıktı

İlk yarışında podyumda!
Dacia'nın Trophee Andros için geliştirdiği yeni yarış otomobili Lodgy "Glace" ilk mücadelesinde podyuma çıktı. Pistte yeterli buz olmaması nedeniyle zorlaşan yarış koşullarına rağmen,  Alain Prost, Nicolas Prost ve Evens Stievenart, Team Dacia tarafından geliştirilen bu yeni otomobilin potansiyelini kanıtladılar. Andorra’da gelecek haftadan itibaren, Team Dacia’nın hedefi birincilik olacak.

Alplere kış henüz tam anlamıyla gelmemiş olsa da Val-Thorens pisti; Alain Prost, Evens Stievenart ve Nicolas Prost’a Dacia Lodgy "Glace"in favori pist yüzeyinde ilk turlarını yapmalarını sağlayan tatminkar bir buz tabakası ile kaplıydı. Bu müsabaka düzeyinde henüz başlangıç aşamasında olan Nicolas’nın hedefi yarışta deneyim kazanmaktı. Alain ve Evens ise hazırlık aşamasındaki her şeyi yarış koşulunda test ettiler. Dacia Lodgy "Glace" performanslı ve hızlıydı.

Üçüncü olan Evens Stievenart; "Buz ağırlıklı bir pilotajı tercih ettim, halbuki daha çok pist tipi bir pilotaja yaklaşmak gerekiyordu. Gelecek yarışlar için bu bir deneyim oldu. İşin olumlu yanını görmek lazım, puan kazandım ve özellikle Dacia Lodgy Glace‘in kapasitesini test etme fırsatımız oldu. Trophée Andros yarışında üçüncü sırada start alacağım ve bu benim için memnuniyet verici bir durum. Alain Prost’un süratle geri dönmesi ve çok çekişmeli geçen bu Trophée Andros’ta dizginleri yeniden ele almak için ekip çalışması yapacağız" dedi.

Alain Prost ise "İkinci sıralama ayağında kazanmak için iyi bir başlangıç yaptım, fakat son turda kayınca birkaç salise kaybettim ve bu ayakta birincilikten üçüncülüğe gerilememe neden oldu. Yine de ilk yarışta Dacia’yı podyuma çıkararak şampiyonluk için mücadele edebileceğimizi gösterdik. Otomobilin potansiyeli var, bu kesin. Müsabakada mücadele seviyesi yüksek, bu şekilde başlangıç yapmamız  biraz üzücü oldu, çünkü sonuçta puan hesabı açısından iyi bir yarış çıkarmadık, ama önümüzde uzun bir sezon var." diyerek iddialı olduklarını dile getirdi.

Nicolas Prost'un açıklamasıysa şöyle; "Pazar günü yarış koşulları hala farklıydı, daha çok asfalt vardı ve buz daha azdı. Aslında bu benim için daha iyiydi, bu sayede bu yarışı deneyim kazanmak üzere tamamladım. Gelecek hafta Andorra’da daha güçlü olmamız için bu hafta bütün bunların analizini yapmamız gerekecek. Moral açısından, finale kalmam çok iyi oldu."

ÇOK OKUNANLAR