SEKTÖREL › Hyundai'den Los Angeles'a iki yenilik...

Hyundai'den Los Angeles'a iki yenilik...

02 Aralık 2012 / 02:43 Hyundai, Los angeles Otomobil Fuarı'nda 7 kişilik Santa Fe modelini ve Veloster C3 Convertible konseptini sergiledi

Hyundai'den Los Angeles'a iki yenilik...
Hyundai, Los Angeles Otomobil Fuarı'nda biri konsept olmak üzere iki modelinin lansmanını gerçekleştirdi. 5 kişilik versiyonu Nisan ayındaki New York Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Santa Fe'nin bu sefer 7 kişilik bir versiyonunu tanıtan Hyundai'nn, fuardaki diğer yeniliğiyse Veloster C3 Convertible konsepti oldu.

Yeni Santa Fe, yedi kişilik versiyonunda beş kişilik modele göre daha uzun dingil mesafesine sahip. Güncel modelden 100 mm daha uzun olan aracın dingil mesafesi 2800 mm. 4905 mm uzunluğa sahip araç beş kişilik kardeşine bu anlamda 215 mm fark atıyor. Görsel olarak da farklılıklar sunan yedi kişilik Santa Fe aynı zamanda motor performansıyla da dikkat çekiyor. 294 beygir gücündeki 3.3 litrelik GDI Lambda motorla donatılan Santa Fe, 6-ileri otomatik şanzımana sahip. Amerika pazarı için limitli sayıda üretilecek olan 3.3 litrelik bu model 376 Nm maksimum tork değeri sunuyor.

Yedi koltuklu Santa Fe, 2013’ün ilk aylarından itibaren Amerika pazarında satılmaya başlanacak. Beş koltuklu Santa Fe Amerika’da Santa Fe Sport adıyla satılırken yeni model ise Santa Fe adını kullanmış olacak.

Veloster C3 Convertible Concept
Hyundai’nin sportif temsilcisi Veloster, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda ilginç bir konseptle görücüye çıktı. C3 ismi, Cabrio ve 3 kapı anlamına gelen yeni konseptin, kullanıcısına cabrio keyfi yaşatırken aynı zamanda büyük bagajıyla işlevsellik de sunabildiği açıklanıyor. Veloster, yenilikçi rulo şeklindeki bez tavanıyla dikkat çekiyor. 

Hyundai Kuzey Amerika Baş Tasarımcısı Chris Champan yeni konsept ile ilgili olarak, “Yuvarlanan taş yosun tutmaz” atasözünden etkilenerek bu aracın tavanını geliştirdik diyen Chapman “ Veloster C3 rulo tavan kavramı günlük hayata son derece uyumlu bir otomobil ve kişiselleştirme açısından özgürlük sunuyor” açıklamasında bulunuyor.

ÇOK OKUNANLAR