SEKTÖREL › Hyundai'den 3 farklı dünya prömiyeri

Hyundai'den 3 farklı dünya prömiyeri

01 Ekim 2012 / 01:36 Hyundai, Paris Otomobil Fuarı'nda farklı amaçlara yönelik üç yeni modelini tanıttı

Hyundai'den 3 farklı dünya prömiyeri
Hyundai, Paris Otomobil Fuarı’nda üç farklı otomobilin tanıtımını gerçekleştirdi. Avrupa odaklı yeni nesil i30’un üç kapılı sportif versiyonu, i20'nin WRC yarışçısı ve sıfır emisyon sayesinde çevreye hiç zarar vermeyen ix35 Fuel Cell, Hyundai'nin fuardaki önemli yenilikleri arasında yer alıyor.

Beş kapılı hatchback ve cross wagon kardeşleri gibi Hyundai’nin Almanya’daki Avrupa Tasarım Merkezi’nde tasarlanan üç kapılı i30, yeni tip tamponları, önde ve arkada yer alan yeni sis lambaları, ağ şeklindeki yeni ızgarası ve keskin çizgilerden oluşan arka tasarımıyla oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip. Beş kapılı modele göre kapıları 170 mm uzayan otomobil Avrupa'da geniş bir motor gamıyla satışa sunulacak. 90 bg gücünde 1.4 CRDi ile 110 ve 128 beygirlik 1.6 CRDi üç kapılı i30'un dizel motor gamını oluştururken, benzinli seçeneklerse 100, 120 ve 135 beygirlik üç farklı 1.6 litrelikten oluşuyor.

Hyundai’nin fuardaki önemli bir diğer yeniliği ise, çoğu kişinin merakla beklediği ve markanın ralli parkurlarına dönüşünü simgeleyen i20 WRC modeli oldu. Markanın saf ve üstün performansını yarış parkurlarında gururla yansıtacak olan i20 WRC, Accent WRC’den sonra Hyundai için motorsporlarında en etkileyici ve en önemli otomobillerden biri olacak.

Hyundai’nin fuardaki bir diğer yıldızı ise ix35 Fuel Cell oldu. Markanın gelecekte izleyeceği teknolojik yol haritası hakkında sürdürülebilir bir proje olan ix35 Fuel Cell, eklenen 24 kW’lik lityum-polimer pil ve 100 kw’lik yakıt hücresiyle birlikte yüksek performans ve uzun menzil sunuyor. Hyundai ix35 Fuel Cell, aslında sürüş özellikleri ve performans olarak standart ix35 ile aynı, ancak günümüzdeki elektrikli araçlardan daha verimli. Hidrojen dolumu yine yakıt dolumu gibi birkaç dakika süren ix35 Fuel Cell, 0’dan 100 km/s hıza 12.5 saniyede ulaşıyor, maksimum 160 km/s hıza çıkabiliyor ve arada başka bir doluma gerek duyulmaksızın tam 588 km yol yapabiliyor. Hyundai, ix35 Fuel Cell’in seri üretimine Aralık ayında başlanacak ve kamu ile özel filolara ilk teslim 2013’ten itibaren yapılacak.

Hyundai Motor Avrupa Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth; “Paris Otomobil Fuarı, Avrupa’nın otomotiv takvimindeki önemli organizasyonlarından biri. Bu sebeple biz de Hyundai olarak bu önemli fuar için güçlü üç yeni modelimizi seçtik. Her Hyundai modeli, bizim Avrupa’ya ve vatandaşlarına bugün ve gelecekte olan bağlılığımızı gösteriyor. Yeni nesil üç kapılı i30, gerçek Avrupalı i30 ailemizin en yeni üyesidir. Ralli otomobilimiz i20 WRC ise bir otomotiv markası olarak en gelişmiş teknolojimizi gözler önüne seriyor. Bu, aynı zamanda gelecekte yollarda olacak modellerimizin teknolojisi ve sağlamlığı hakkında da önemli bir göstergedir. ix35 Fuel Cell ise Hyundai’nin gelecek nesil sıfır emisyonlu, yakıt hücreli otomobil anlayışının en güzel kanıtıdır” yorumunu yaptı.  

ÇOK OKUNANLAR