YENİ MODELLER › Hyundai, yeni jenerasyon i30’u ortaya çıkardı

Hyundai, yeni jenerasyon i30’u ortaya çıkardı

08 Eylül 2016 / 08:27 Yeni i30 yeni tasarımının yanı sıra, tamamen yeni bir motora da ev sahipliği yapıyor

Hyundai, yeni jenerasyon i30’u ortaya çıkardı

Hyundai yeni jenerasyon i30 modelini, otomobilin Paris Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan resmi tanıtımı öncesinde internet üzerinden gösterdi. İlk bakışta özellikle yeni tasarımı ile dikkat çeken otomobilin kaputunun altında ve iç mekanında da pek çok yenilik mevcut. Güney Koreli üreticinin yeni kompakt sınıf temsilcisi ilk olarak şık ön kısmı ile dikkat çekiyor. Artık tamamen LED olarak tercih edilebilen şık ön farlar altıgen ızgaraya eşlik ediyor. Ön tamponda yer alan ve yere dik olacak şekilde konuşlandırılmış LED gündüz farları, otomobile sportif bir hava kazandıran hava girişlerinin hemen yanında bulunuyor. Hyundai i30’un ön farlarından başlayan omuz çizgisi otomobilin arkasına kadar ulaşıyor ve stoplarla birleşiyor. Bir önceki jenerasyon otomobilde yer alan stoplara kıyasla daha dikdörtgen ve dolayısıyla daha derli toplu stoplara sahip olan yeni otomobilin arka tamponu ise yine altıgen tasarımı ile bir anlamda otomobilin burnunda yer alan ızgarayı tamamlıyor.

İç mekanda yeni çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi ilk bakışta dikkatleri üzerine toplarken, ön konsolun orta kısmında konuşlandırılmış sekiz inçlik dokunmatik ekran, sürücü veya önde oturan yolcunun infotainment sistemine ulaşmasına olanak sağlıyor. Bu ekranın hemen altında yer alan yeni klima kontrolleri ise iç mekana şık bir hava katıyor Hyundai hatchback gövdeli yeni i30’un bagaj hacmini ise 395 litre olarak açıklıyor.

Hyundai’nin yeni otomobili yeni dış ve iç tasarımının yanı sıra, markanın yeni geliştirdiği 1.4-litre hacimli T-GDI dört silindirli turbo benzinli motora ev sahipliği yapan ilk otomobil olma özelliğini taşıyor. 140 bg güç ve 242 Nm tork üreten bu motor standart olarak 6-ileri manuel şanzıman ile birlikte sunuluyor, 7-ileri DCT çift kavramalı şanzıman ise bu motor için opsiyon listesinde yer alıyor. Hyundai’nin emektar 1.4-litre hacimli benzinli atmosferik motoru yeni i30’da baz motor seçeneği olarak yer alıyor. Bu iki motorun yanı sıra 120 bg güç ve 170 Nm tork üreten 1-litre hacimli üç silindirli T-GDI turbo motor benzinli motor seçenekleri üçlüsünü tamamlıyor. Güney Koreli üretici yeni i30’da üç farklı güç çıkışına sahip olan tek bir dizel motor seçeneğine yer veriyor. 1.6-litre hacmindeki bu motor 95 bg, 110 bg ve 133 bg’lik versiyonlardan biri ile tercih edilebiliyor. Standart olarak 6-ileri manuel şanzımanla sunulan tek dizel motor seçeneği, opsiyonel olarak 7-ileri DCT çift kavramalı şanzıman ile de tercih edilebiliyor.

Hyundai yeni jenerasyon i30’u 2017 yılının ilk aylarında satışa sunacağını açıklıyor. Üretici ayrıca yeni yüksek performans odaklı N departmanının elinden çıkan ilk modelin yeni jenerasyon i30 olacağının da müjdesini veriyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR