YENİ MODELLER › Hyundai Veloster

Hyundai Veloster

05 Şubat 2011 / 00:14 Hyundai Veloster, sadece sağ tarafında sunulan arka kapısıyla farklı bir tarz yaratıyor

Hyundai Veloster
Hyundai, Veloster adındaki modelini gün ışığına çıkardı. Sportif tasarımıyla dikkat çeken otomobil, sadece sağ tarafta sunulan tek bir arka kapıya ve çift kavramalı debriyajla kombine edilen 1.6 litre hacminde direkt enjeksiyonlu benzinli motora sahip.

Veloster'in tasarımında yüksek performanslı motosikletlerden esinlenildiği açıklanıyor. Siyah A sütunları, krom çerçeveli altıgen ön ızgarası, şişkin kaput çizgisi, şişkin çamurlukları ve LED aydınlatmalarıyla agresif ve çekici bir görünüm sunan otomobilde panoramik cam tavana yer verilmiş. 4220 mm uzunluğunda ve 1790 mm genişliğinde olan Veloster, 2650 mm'lik dingil mesafesine sahip. Veloster'in dış tasarımında en çok dikkat çeken özellikse kuşkusuz üçüncü kapı. Bir coupe'nin tasarımıyla hatchback otomobilin fonksiyonelliğini bir araya getirmeyi hedefleyen Veloster, sağ arka taraftaki bağımsız açılan tek kapı sayesinde, yolcuların geniş arka bölüme, ön kapıların açılmasına gerek duymadan inip binmelerini sağlıyor. Otomobilin kabin tasarımında da motosikletlerden esinlenildiği açıklanıyor. Orta konsolun ve kontrollerin, spor motosikletlerin yakıt depolarını andırdığı, havalandırma ızgaralarının egzoz çıkışlarına benzetildiği ve orta konsolun devamındaki bölümünse seleleri andırdığı belirtiliyor.

Veloster'deki tamamiyle yeni Gamma serisi 1.6 GDI direkt enjeksiyonlu benzinli motor, 6300 d/d'de 138 bg güç ve 4850 d/d'de 167 Nm maksimum tork üretiyor. Aracın 100 km'deki tüketimininse, yeni şanzımanların da etkisiyle 6 litrenin altında olduğu iddia ediliyor. Araçta isteğe bağlı olarak altı ileri manuel ya da Hyundai tarafından geliştirilen altı kademeli çift debriyajlı DCT şanzıman sunuluyor.

Hyundai Veloster'de önde McPherson süspansiyonlar, arkadaysa V şekilli hafif torsiyon çubuğu bulunuyor. Araçta ESP ve direksiyonu kontrol eden VSM (Araç Stabilite Yönetimi), altı havayastığı ve Brake Assist ile EBD destekli 4 diskli ABS frenler gibi pekçok güvenlik ekipmanı bulunuyor. Hyundai Veloster'de, belirli ülkelerde sunulacak olan Blue Link isimli güvenlik, servis ve bilgilendirme bilgilerinin sağlandığı iletişim sistemi ve Gracenote isimli sesli komut ve görüntüleme teknolojisi, sanal CD indirme, USB üstünden AVI ve mpeg görüntü dosyalarını oynatabilme, 115 voltluk soket ile video oyun konsollarını bağlayabilme ve ses komutuyla çalışan Bluetooth gibi interaktif özelliklerin de yer alacağı söylenmekte.

ÇOK OKUNANLAR