SEKTÖREL › Hyundai i30'a Euro NCAP'den 5 yıldız

Hyundai i30'a Euro NCAP'den 5 yıldız

25 Mayıs 2012 / 00:30 Yeni Hyundai i30, Euro NCAP'in gerçekleştirdiği son çarpışma testinde 5 yıldızın sahibi oldu

Hyundai i30'a Euro NCAP'den 5 yıldız
Hyundai i30, C-segmentinin en güvenli araçlarından biri olarak belgelendi. Yeni i30’un Euro NCAP çarpışma testlerinde ön plana çıkan özelliğiyse çocuk güvenliğinde oldu. İki farklı ölçümle yapılan çocuk güvenliği testlerinde yüzde 90’lık derecesi ile C segmentinin Çocuk Güvenliği’nde en yüksek derecesini elde eden Hyundai i30, bu başarısını hem 18 ay hem de 3 yaş çocuk testlerinde en yüksek puanları alarak elde etti.

Yolcu güvenliğinde de yetişkinler için yüzde 90’lık skor elde eden yeni i30’un, hem sürücü hem de yolcular için iyi bir koruma sunduğu belirtildi. Yeni i30’un özellikle arkadan çarpmalarda aktif koltuk başlıkları ve koltuk yapıları sayesinde yolculara tam koruma sağladığı belirtildi. Yeni i30’da standart olarak sunulan ESP ile birlikte ön ve arka yolcular için emniyet kemeri ikazı gibi “Pasif Güvenlik” unsurları, yüzde 86’lık skor alınmasında önemli rol oynadı. Hyundai i30 ayrıca darbe emici tamponları ile özellikle bacak bölgesinde meydana gelebilecek yaya yaralanmalarını engelleyerek testte en yüksek puanı elde etti ve yaya güvenliğinde de yüzde 67’lik derecelendirme ile segmentinin en iyi sonuçlarından birine imza atmış oldu.

Yeni i30’un EuroNCAP testleri sonucu 5 Yıldız ile derecelendirilmesinin ardından Hyundai, toplam 7 modeli ile bu başarıyı elde etmiş oldu. Hyundai sırasıyla; önceki nesil i30, i20, ix35, ix20, i40 ve Veloster ile EuroNCAP testlerinden 5 yıldız almayı başarmıştı.  

ÇOK OKUNANLAR