SEKTÖREL › Hyundai i30 CW'ye Euro NCAP'ten 5 yıldız

Hyundai i30 CW'ye Euro NCAP'ten 5 yıldız

21 Ekim 2012 / 00:23 Hyundai'nin i30 Cross Wagon modeli de 5 yıldızlı Hyundai'ler kervanına katıldı

Hyundai i30 CW'ye Euro NCAP'ten 5 yıldız
Hyundai, aktif ve pasif güvenlik açısından önemli başarılar elde etmeye devam ediyor. Avrupa’da satılan araçların güvenlik performanslarını en gerçekçi ve bağımsız şekilde değerlendiren Euro NCAP, Hyundai i30 CW’yi de çarpışma testlerine tabi tuttu. Değerlendirme sonuçlarına göre yeni nesil i30 CW, beş yıldız almaya hak kazandı. Hem çocuk hem de yetişkin yolcu testlerinde yüzde 90 başarı skoruna ulaşan otomobil, bu sonuçlarla birlikte sınıfının en güvenli wagon otomobillerinden biri olduğunu ortaya koydu.

Hem 18 aylık hem de 3 yaşındaki çocuklar düşünülerek yapılan “çocuk güvenliği” çarpışma testlerinde sınıf liderliğini getiren yüzde 90 oranındaki başarıyla birlikte i30 CW, yetişkin yolcular için yapılan testlerde de aynı skoru elde ederek arkadan yapılan çarpışmalarda boyun zedelenmelerine karşı ön koltuk kafalıklarının iyi bir koruma sağladığını kanıtlamış oldu.

Yeni nesil Hyundai i30 CW ayrıca yayaların güvenliği için de aynı başarıyı gösterdi. Özellikle yayaların bacaklarını korumak amacıyla tamponların esnekliği daha da geliştirilirken, yapılan testlerde maksimum puanlar kazanılmış oldu. Elektronik Stabilite Programı (ESP), ön ve arka emniyet kemeri uyarıları ve benzer donanımlarıyla da otomobilin “güvenlik asistanı” skoru yüzde 86 oldu.  

Hyundai Motor Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth çarpışma testiyle ilgili olarak yaptığı yorumda, “Euro NCAP’ten alınan  bu önemli başarı aslında bizim Avrupalı müşteriler için ürettiğimiz modellerde sözümüze ne kadar bağlı ve sadık olduğumuzu kanıtlıyor. Avrupa için Avrupalı otomobil üretme stratejimiz, Hyundai’nin tasarım, kalite ve güvenlik anlamında yeni tüketiciler kazanmak için doğru yolda olduğunu kanıtlamaya devam ediyor” dedi.

Yeni nesil i30 CW ile birlikte Hyundai ailesinin diğer üyeleri olan i30 HB, i20, ix35, i40 ve Veloster da Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alarak markanın güvenlik açısından büyük bit yol katettiğini gözler önüne sermiş oldu.

ÇOK OKUNANLAR