YENİ MODELLER › Hyundai Curb Concept

Hyundai Curb Concept

04 Şubat 2011 / 23:58 Hyundai'nin California'daki tasarım merkezinde hazırlanan Curb konsepti, geleceğe ışık tutuyor

Hyundai Curb Concept
Şehiriçi Aktivite Aracı (UAV) olarak adlandırılan Curb'ün hazırlanma fikri, Hyundai'nin yeni "akıcı" tasarım anlayışının genç nesillere aktarılmasından ortaya çıkmış. Curb'ün tasarımında bazı dikkat çekici özellikler bulunuyor. Bunlar; kaputa kadar devam eden ve yolcu kompartmanını tamamen çevreleyen ön cam, boomerang şeklindeki profil çizgileri, inceltilmiş formlara sahip far ve stoplar, 22 inçlik beş kollu jantlar, arka yolcular için tek arka kapı ve özel boyama teknolojisi sayesinde arka tarafta ışıklı olarak yansıtılan Curb logosu olarak göze çarpıyor.

Aracın kabinine dokunmatik kapı kollarıyla giriliyor. Kabindeki en önemli özellikse bağlantı imkanı. Ön konsoldaki büyük akrilik dokunmatik ekran, araç içindeki yolcuların birbiriyle iletişiminin sağlanmasının yanısıra Curb'ün de çevreyle olan bilgi alışverişine de olanak tanıyor. Gösterge panelinden başlayıp orta konsola ve arka yolculara kadar uzanan bu ekran sayesinde tüm bilgiler araç içindeki yolcular tarafından izlenip kontrol edilebiliyor. Otomobilin direksiyon simidi de bir monitör görevi görürken, ön koltuk arkalarında arka yolcular için gizlenmiş ekranlara yer verilmiş. Navigasyon özelliğine sahip olan ve ön cama yansıtılan head-up display (HUD), aynı zamanda sağ ve sol dikiz aynaları yerine kullanılan kameralardaki görüntüleri de sürücüye aktarıyor. Araç bilgileri, indirilen uygulamalar ve video telefon fonksiyonları da bu ekrandan takip edilebiliyor.

Araçta hızlı kuruyan ve oldukça gergin olan surf şortu malzemesinden hazırlanmış koltuk kaplamalarına yer verilmiş. İleri-geri hareket edebilen arka koltuklardaki kafalıklar, koltuklar yerine aracın gövdesine monte edilmiş. Curb'de kullanılan Hyundai Blue Link iletişim sistemi, aracın içindekilerin Pandora internet radyosu üzerinden müzik dinlemesine olanak tanıyor ve araç sürücüsüne navigasyondan yol tarifi gönderebiliyor. Ayrıca Curb ile dolaştığınız yerleri ve bulunduğunuz noktayı, sosyal paylaşım sitelerinde irtibatta olduğunuz kişilere anında gönderebiliyorsunuz.

Hyundai Curb, 4170 mm uzunluğa, 1800 mm genişliğe, 1600 mm yüksekliğe ve 2640 mm dingil mesafesine sahip. 1270 kg ağırlığındaki araçta Hyundai'nin yeni Gamma serisi direkt enjeksiyonlu benzinli motorunun turbo beslemeli versiyonu görev yapıyor. 175 bg güce ve 230 Nm maksimum torka sahip olan bu motorun, Direct Shift Gearbox (DSG) şanzımanı ve dur kalk teknolojisi (ISG - Idle Stop and Go) sayesinde şehir içinde 100 km'de 8 litreden, otoyolda sabit hızdaysa 6 litreden daha düşük yakıt tükeceği belirtiliyor.

ÇOK OKUNANLAR