SEKTÖREL › Honda, yeni teknolojilerini tanıttı

Honda, yeni teknolojilerini tanıttı

22 Haziran 2017 / 11:35 Honda, CES Asia 2017 fuarında sergilediği yenilikçi teknolojileriyle geleceğin nasıl şekilleneceği hakkında fikirler verdi

Honda, yeni teknolojilerini tanıttı

Honda, Şangay’da düzenlenen tüketici elektroniği ve tüketici teknolojileri fuarı CES Asia 2017’de “Kooperatif Mobilite Ekosistemi” teması altında bir dizi yenilikçi teknoloji tanıttı.“Emotion engine” adı verilen yapay zeka teknolojisine ve otomatik sürüş fonksiyonuna sahip elektrikli bir şehir içi ulaşım aracı konsepti olan Honda NeuV’u tanıtan marka, ayrıca robotik araştırmalarla geliştirdiği denge kontrol teknolojisini bünyesinde barındıran konsept motosiklet Honda Riding Assist’i de CES Asia 2017 ziyaretçileriyle buluşturdu.

e787bf8013862455337181dd015d0ee4_0.jpg

Honda NeuV, sürücünün yüz ifadelerine veya ses tonuna dayanarak stres durumunu belirleyen ve sürüş güvenliğini desteklemek için sürücüye yardımcı olan bir konsept. NeuV ayrıca sürücünün yaşam biçimini ve tercihlerini de öğrenerek duruma göre farklı seçenekler de önerebiliyor. Konsept, sahibi tarafından değil, ancak sahibinin izniyle bir başkası tarafından sürüldüğünde diğer bireye sürüş paylaşımı önerisinde de bulunabiliyor.

Honda Riding Assist ise Honda'nın insansı robot ASIMO ile tanıttığı denge kontrol teknolojilerini kullanarak geliştirdiği deneysel bir motosiklet modeli. Honda, bu konsept modelin dünya lansmanını CES 2017'de gerçekleştirdi. Bir binici olsun ya da olmasın, Honda Riding Assist kendi kendini dengeliyor ve kendi başına ayakta durabiliyor. Sürücünün belli bir dereceye kadar dengesini kaybetmesi halinde motosiklet kendi dengesini koruyor ve düşük hızlı sürme, durma ve manevra esnasında düşme riskini azaltıyor.

Honda’nın bir diğer yeniliği olan UNI-CUB β ise "insanlarla uyum" temasıyla geliştirilen kişisel bir mobilite ürünü. İnsanların hareket halinde olduğu alanlarda kullanılabilen ve Honda'nın tescilli denge kontrol teknolojileri ile donatılan UNI-CUB β, bireye vücut ağırlığını kullanarak ileri, geri, yana ve çapraz hareket etme özgürlüğü sağlıyor. UNI-CUB β, API uyumlu ROS (Robot İşletim Sistemi) ile donatılmış durumda. Ürün bu sayede uzaktan kumanda edilebiliyor. Böylece insansız teslimat hizmeti ve önceden programlanmış rotalar üzerinde konuklara eşlik etmek veya yol göstermek gibi birçok alanda kullanılabiliyor.

ÇOK OKUNANLAR