SEKTÖREL › Hız rekoru yeniden Veyron'da

Hız rekoru yeniden Veyron'da

01 Şubat 2011 / 20:54 Bugatti Veyron'un Super Sport versiyonu, 431.072 km/s hıza ulaşarak, dünya hız rekorunu yeniden ele geçirdi

Hız rekoru yeniden Veyron'da

Bugatti Veyron 16.4 yıllar önce 407 km/s hıza ulaşarak seri üretim otomobiller arasındaki hız rekorunun sahibi olmuştu. Ancak dünyanın en hızlı otomobili unvanı 2007 yılında 413 km/s hıza ulaşan SSC Ultimate Aero tarafından ele geçirilmişti. Bu unvan kısa bir süre önce Bugatti’ye geri döndü.

Bugatti, Veyron 16.4 Super Sport ile seri üretim otomobiller arasında yeni bir dünya hız rekoru gerçekleştirdi. Volkswagen Grubu’nun Wolfsburg’daki genel merkezinin yakınında yer alan  Ehra-Lessien deneme alanında Alman Teknik İnceleme Birliği (TÜV) ve Guinness Rekorlar Kitabı temsilcilerinin bulunduğu denemede Bugatti Veyron 16.4 Super Sport,  tahminlerin de üzerine çıkarak ortalama 431 km/s’lik maksimum hıza ulaştı.

Bugatti’nin resmî pilotu Pierre Henri Raphanel’in kullandığı turuncu-siyah renkli Super Sport, güneyden kuzeye 427.933 km/s ve tam ters yönde de 434,211 km/s hıza ulaştı. 'TÜV” ve Guinness temsilcileri tarafından belirlenen 431,072 km/s'lik ortalama hızın, Bugatti mühendislerinde dahi şaşkınlık yarattığı belirtiliyor. Bugatti’nin başmühendisi Dr. Wolfgang Schreiber, konuyla ilgili olarak '425 km/s’lik bir ortalama hız kaydederiz diye düşünüyorduk ancak bugün koşullar mükemmeldi ve tahminimizin üstüne çıkmamızı sağladı' dedi.

ÇOK OKUNANLAR