GÜNDEM › Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai Avrupa’da yaygınlaşıyor

Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai Avrupa’da yaygınlaşıyor

16 Nisan 2016 / 02:02 İsveç ve Norveç’te satışa sunulacak olan Mirai, zorlu kış şartları ile başa çıkabildiğini kanıtlayacak

Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai Avrupa’da yaygınlaşıyor

Toyota’nın sıfır emisyonlu yakıt hücreli aracı Toyota Mirai, Japonya’nın ardından Avrupa pazarında da yaygınlaşmaya devam ediyor. Yakın zamanda İsveç ve Norveç’te satılmaya başlanacak olacak Mirai, buradaki soğuk koşullarda da sorunsuz bir şekilde çalıştığını kanıtlamayı hedefliyor.

Toyota’nın yeni yakıt hücreli modelinin Norveç’te satışa sunulmaya başlamasıyla ülkede beş hidrojen istasyonu kurulacak ve yerel tedarikçiler 2020 yılına kadar bu istasyonlara 20 adet istasyon ekleyecek. Toyota, 2018-2029 Ulusal Taşımacılık Planı dahilinde hidrojen istasyonlarına öncelik verilmesi beklendiğini açıklarken, Mirai müşterilerinin de diğer elektrikli araç kullanıcıları gibi vergi, satın alımlarda teşvik, otobüs yollarını kullanım ve ücretsiz otoyol kullanımı avantajlarından yararlanabildiğinin altını çiziyor.

Norveç’in yanı sıra İsveç’te de satılmaya başlanacak Mirai için hidrojen istasyonları kurulduğunu duyuran Toyota, İsveç’te hidrojenin yüzde 100 yenilenebilir enerji olarak üretildiğine dikkat çekiyor. Toyota Mirai’nin İsveç pazarına girmesiyle birlikte ülkede hidrojen yatırımlarının hızlanması bekleniyor.

Toyota varlık göstermeye başladığı yeni pazarlar ile birlikte 2017’de yılda 3.000, 2020’de ise yılda 30.000 adet Mirai satmayı hedefliyor. Aracın kullanımı sırasında su buharından başka herhangi bir salınımı olmamasıyla Toyota, 2050 yılında CO2 emisyonunu yüzde 90 düşürmeyi hedefliyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR