SEKTÖREL › GM-PSA işbirliğinden yeni notlar...

GM-PSA işbirliğinden yeni notlar...

25 Ocak 2013 / 01:41 GM ve PSA Grubu, küresel stratejik ittifaklarının bazı önemli ayrıntılarını açıkladılar

GM-PSA işbirliğinden yeni notlar...
GM’in Başkan Yardımcısı ve Opel’in Denetleme Kurulu Başkanı Steve Girsky ile PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin, Brüksel’deki Maison de l’Automobile’de düzenlenen basın toplantısında, iki grup arasındaki işbirliğiyle ilgili son gelişmeleri paylaştılar.

Toplantı esnasında, 29 Şubat 2012 tarihinde ilan ettikleri küresel stratejik ittifakları konusunda iki ortak tarafından belirtilmiş olan kayda değer ilerlemelerin ayrıntılarına girildi. İki grubun 20 Aralık 2012’de belirtmiş oldukları gibi, satın almalar, lojistik ve müşterek araçlar geliştirme konusundaki kati anlaşmalar, ilan edilmiş olan tarihlerde imzalandı.

Opel/Vauxhall markasının C segmenti tek hacimlisi, Peugeot markasının C segmenti CUV’u ve her iki grubun B segmenti tek hacimlileri, PSA Grubu’nun platformlarında geliştirilecek. GM, her iki grup için B segmenti tek hacimlilerin geliştirilmesini yürütecek. Opel/Vauxhall ve PSA Grubu araçlarının Avrupa ve dünyanın kalan kısımlarındaki yeni nesline yönelik düşük CO2 salımlı otomobiller için B segmentinin modernleştirilmiş platformu, bir müşterek geliştirme çalışmasının konusu olacak.

Avrupa’da müşterek bir satın alma teşkilatı
Geçen sene imzalanan anlaşmalarda ayrıca, Avrupa’da müşterek bir satın alma teşkilatı kurulması öngörülüyor. Bu yapıya bütün ilgili rekabet mercilerinden onay geldiği ve müşterek satın alma teşkilatının (Joint Purchasing Organisation – JPO) yakında çalışmaya başlayacağı belirtiliyor. Geçiş safhasında GM’den bir yönetici, yapının oluşturulmasından sorumlu olacak. Bu yöneticinin yerine, en fazla bir yıllık bir süre içinde, münavebeli olarak her iki gruptan olacak satın almalardan sorumlu bir başkan yardımcısı ve bir başkan yardımcısı vekili geçecek.

GM ve PSA Grubu, ayrıca, İttifaklarını genişletmek maksadıyla dünya ölçeğinde yeni projeler geliştirmeyi ve yeni fırsatları değerlendirmeyi de düşündüklerini belirttiler. Bu çerçevede, gruplar, aralarında her iki grup için de öncelikli bölgeler teşkil eden Latin Amerika ve Rusya’nın da bulunduğu büyümekte olan pazarlardaki yeni olanakları inceliyorlar. Diğer yandan her iki grup da, PSA’nın küçük benzinli motorlar (EB motoru) programından türetilmiş, yeni bir ekonomik ve yüksek performanslı küçük benzin motor nesli geliştirmeyi düşündüklerini belirttiler.

ÇOK OKUNANLAR