SEKTÖREL › GAZ Ticari Araçlar bu kez yatırımla geliyor!

GAZ Ticari Araçlar bu kez yatırımla geliyor!

04 Temmuz 2012 / 23:45 Gaz Ticari Araçlar Türkiye'de ara verdiği faaliyetlerine Mersa Otomotiv Distribütörlüğü’nde yeniden başlıyor

GAZ Ticari Araçlar bu kez yatırımla geliyor!
Rusya hafif ticari araç pazarında yüzde 52’lik paya sahip  olan Gaz Ticari Araçlar, Türkiye faaliyetlerine Mersa Otomotiv Distribütörlüğü ile yeniden başlama kararı aldı. Daha önce Türkiye ticari otomotiv sektöründe bir ithalat markası olarak yer alan Gaz, şimdi Sakarya bölgesinde kurulan Gaz Ticari Araçlar montaj üretim hattı ile iç pazarın yanı sıra ihracat için de araç üreterek ülke için katma değer yaratacak. İlk Gaz markalı ticari araç olacak olan “GAZelle BUSINESS”in sonbaharda Sakarya’daki üretim bandından indirilmesi planlanırken, Türkiye’de araç üretim yelpazesi ile yetkili satıcı ve servis ağının genişletilmesi için tüm olanaklar kullanılacak. “GAZelle BUSINESS” 3.5 ton ağırlığı ve 1.5 ton yük kapasitesi ile bugün; Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde en popüler hafif ticari araç olarak en çok tercih edilen marka olarak ilk sırada yer alıyor.

Gaz Ticari Araçlar’ın Mersa Distribütörlüğünde yatırım başta olmak üzere, Türkiye faaliyetlerini sürdürme kararı ve hedeflerinin açıklandığı toplantı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda, markanın ileriye dönük stratejileri açıklandı. Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, otomotiv sektöründe uzun yıllardır yetkili satıcı ve servis olarak hizmet verdiklerini ve bu tecrübe ışığında distribütörlük faaliyetlerine başlama kararı aldıklarını kaydetti. Gören, Türkiye hafif ticari araç pazarının Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olduğunu belirterek“ Mersa Otomotiv olarak daha önce bu pazarda denenmiş, sağlamlığı ve ulaşılabilir fiyatı ile beğenilmiş bir marka ile başlamayı uygun bulduk. Sakarya’da öz sermayemizle yaklaşık 15 milyon Euro’yu bulacak bir yatırım ile montaj üretim hattı kuruldu. Burada montajlanacak araçlar yurtiçi ve yurtdışı pazarlara Türkiye’den ulaştırılacak. Kuzey Afrika ve Avrupa’yı öncelikli pazarımız olarak görüyoruz. Gaz, klasikleşen Rus malı sağlamlığı, zor şartlarda sergilediği üstün performansı ve uygun fiyatı ile özellikle büyümek isteyen küçük işletmelerimizin tercihi olacaktır” şeklinde konuştu.  

Gaz Ticari Araçlar Türkiye Genel Müdürü Mustafa Sivri ise, yeni cummins motoru ile Gaz Ticari Araç markası olan “GAZelle Business”ın yakıt ekonomisi ve sağlamlığına çevreci özelliklerinin de eklendiğini belirtti. Sivri, Gaz markasının Türkiye’ye yabancı bir marka olmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; “Distribütörlük anlaşmaları sırasında yaptırdığımız müşteri anketinde memnuniyet oranlarında yüzde 90’lara ulaştık. Bunun verdiği cesaret ile markamızı, Türkiye pazarına ilk etapta 5 farklı üst yapı seçeneği ile sunacağız. GAZelle Business modelinin panelvan, şasi, uzun şasi, tek ve çift kabin modellerinin montajı Sakarya’da kurulan tesisimizde gerçekleşecek. Bu seneyi 300 adetlik bir üretimle tamamladıktan sonra 2013 yılı için satış hedefimiz iç pazar ve ihracat olarak toplam 2 bin 500 adet. Türkiye pazarında özellikle hafif ticari araç pazarında sert bir rekabet yaşanıyor. Biz bu rekabet ortamına yüksek taşıma kapasitesi, tüm modellerde çift arka tekerlek ve ciddi bir fiyat avantajı ile giriyoruz.”

“Türkiye, ihracat Üssümüz olacak”
Gaz Ticari Araçlar Rusya Satış ve Pazarlama Direktörü Oleg Markov ise, Türkiye’nin Afrika ve Avrupa’ya açılmalarını sağlayacak önemli bir üs olarak gördüklerini söyledi. Gaz Ticari Araçları’nın Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve diğer BDT ülkelerindeki en popüler hafif ticari araç olma özelliğini taşıdığını kaydeden Markov  “Markamız Rusya’nın en çok satan hafif ticari aracı olarak yüzde 52’lik pazar payına sahiptir. Türkiye, bizim ihracatta istediğimiz başarıları elde etme yolunda en fazla önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Burada kurulan montaj üretim hattı ile Avrupa pazarlarına açılmayı hedefliyoruz. Türkiye’de üretilecek GAZelle Business, Avrupa normlarını karşılayacak özelliklere sahip olacak. Gaz’ın güvenilirliği, sağlamlığı, düşük yakıt ve işletme giderleri, üstün manevra kabiliyeti, başarıya giden yolda en önemli artılarımız olacaktır” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR