MOTORSPORLARI › Formula 1 gitti, kamyonlar geldi!

Formula 1 gitti, kamyonlar geldi!

31 Mart 2012 / 21:14 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, 11-13 Mayıs 2012'de İstanbul Park'ta start alıyor

Formula 1 gitti, kamyonlar geldi!
Avrupa'da büyük ilgiyle takip edilen ve ülkemizi ilk kez 2012'de ziyaret edecek FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC)'nın açılış  yarışları, 11-13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Park'ta koşulacak. Ülkemizde ilk defa koşulacak olan şampiyonada, Türkiye, İtalya, İspanya (2 yarış), Fransa (2 yarış), İngiltere, Almanya, Rusya, ÇekCumhuriyeti, Belçika olmak üzere 9 ülkede toplam 11 yarış yer alıyor.

1984'te İngiltere'de başlayan kamyon yarışları, daha sonra Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) bünyesinde Avrupa Kupası olarak koşulmaya başlandı. 1990'lı yıllardan beri her geçen gün daha da çok ilgi çeken kamyon yarışları, 2005 sezonundan bu yana FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası  adı altında düzenleniyor. Kamyon yarışlarında, ülkemizde 'Tır çekicisi' olarak adlandırılan araçlar yarışıyor. Ancak bu araçlar, karayollarında gördüğümüz çekicilerden biraz daha farklı. 5.5 tonluk ağırlığa, 12 litre ve 1100 beygir gücündeki bir motora sahip olan kamyonların, yarış sırasındaki azami süratleri 160 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Şampiyonada, teknoloji açısından modern GT yarış otomobillerini aratmayan 20 civarında kamyon sürekli olarak yarışırken, bir yarışa en fazla 30 kamyon kabul ediliyor.

Avrupa'da Formula 1'den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan kamyon yarışlarında, bir hafta sonunda Cumartesi ve Pazar günlerinde ikişer yarış olmak üzere, birbirinden bağımsız tam dört yarış yapılıyor. İstanbul Park'taki yarışlar 9'ar tur sürecek. Aksiyonu hiç kesilmeyen ve büyük bir çekişmeye sahne olan kamyon yarışlarının Türkiye'de de büyük bir ilgi çekmesi bekleniyor.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından İstanbul Park pistinde organize edilecek olan yarışlar, 2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası'nın ilk ayağı olarak gerçekleştirilecek. Yarış hafta sonunda, ayrıca 2012 Türkiye Pist Şampiyonası'nın da ilk ayağı koşulacak.

TOSFED, daha önce Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası ve Dünya Cross-Country Kupası olmak üzere FIA'ya  ait olan tüm dünya şampiyonalarını ülkemizde düzenlemiş ve FIA Avrupa Ralli Şampiyonası, FIA GT Şampiyonası, Alman Binek Otomobiller Şampiyonası (DTM), Le Mans Dayanıklılık Serisi, Renault Dünya Serisi gibi yarışmalara ev sahipliği yapmıştı.

Yarışın biletleri 10 Nisan’dan itibaren Biletix gişelerinden temin edilebilecek. Biletler 11-13 Mayıs tarihleri için geçerli olacak ve tek tip olarak satılacak. Tüm seyircilerin farklı noktalardan yarışı hafta sonu boyunca izlemelerine imkan tanıyan bu sistem dahilinde padok alanına girişte serbest olacak. Özellikle çocuklar için vazgeçilmez olan bu yarışı aileleri ile izleyebilmeleri için aile bileti uygulaması da bulunuyor. Toplu bilet alımları ve yurtdışından gelecek konuklar için seyahat acentalarına toplu alımlarında özel indirim uygulanacak.  

2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası Takvimi
13 / 05 İstanbul Park - Türkiye
20 / 05 Misano - İtalya
10 / 06 Albacete - İspanya
24 / 06 Nogaro - Fransa
01 / 07 Donington - İngiltere
15 / 07 Nürburgring - Almanya
29 / 07 Smolensk - Rusya
02 / 09 Most - Çek Cumhuriyeti
23 / 09 Zolder - Belçika
07 / 10 Jarama - İspanya
14 / 10 Le Mans - Fransa

ÇOK OKUNANLAR