LANSMAN › Forester artık daha ekonomik ve daha donanımlı

Forester artık daha ekonomik ve daha donanımlı

03 Şubat 2011 / 00:43 Makyajlanarak boxer motoru elden geçirilen Subaru Forester'ın test sürüşü Macaristan'da gerçekleştirildi

Forester artık daha ekonomik ve daha donanımlı

Subaru'nun ilk kez 1997 yılında yollara çıkan ve 2008 yılında üçüncü nesli sunulan SUV modeli Forester makyajlandı. 2.0 litrelik boxer benzinli motoru, daha düşük tüketim ve daha iyi bir performans amacıyla yenilenen Forester, Türk ve Amerikalı otomobil yazarlarıyla Macaristan'da düzenlenen test sürüşünde biraraya geldi. 

'Aktif yaşam tarzına uygun en iyi çözüm paketi' konseptiyle geliştirilen Forester'ın akıllı, kullanışlı ve çevre dostu niteliklerle donatıldığı açıklanıyor. Kompakt SUV türünün en iyi zemin yüksekliklerinden birini sunan Forester'ın tasarım detaylarında bazı küçük değişiklikler bulunuyor. Ön ızgara tasarımı yenilenen otomobilde LED sinyallere sahip elektrikli katlanır yan aynalara yer verilmiş ve 2.0XS versiyonu için de 17 inçlik yeni jantlar tasarlanmış. Forester'ın kabininde de değişiklikler sözkonusu. Yeni gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma sistemi, geri vites kamerası, yeni renk kombinasyonları ve yenilenen müzik sistemi bu değişikliklerin başında geliyor.

Makyajlı Forester'daki en önemli gelişimse motorda ve yürüyen aksamda gerçekleşmiş. 15 mm daha uzun olan strok tasarımı, emme/egzoz sisteminde yapılan değişiklikler, soğutmalı egzoz gazı devirdaim fonksiyonu ve yüzde 28 oranında azaltılan sürtünme ile motorun hem tüketimi azaltılmış hem de daha iyi tepkiler vermesi sağlanmış. Uzun strok tasarımı, düşük ve orta devirlerde daha iyi bir tork elde edilmesine olanak tanımış. Önceki motorun 8.4 litre olan ortalama yakıt tüketimine karşılık yeni boxer 7.5 lt/100 km'lik bir ortalama tüketim değerine sahip. Ayrıca emisyon oranı da 198 g/km'den 173 g/km'ye gerilemiş. 2.0 litrelik boxer benzinli motor 150 bg güç ve 198 Nm tork verileri sunuyor.

Yürüyen aksamında da geliştirmeler yapılan Forester'ın artık daha iyi bir sürüş konforu sunduğu görülüyor. Boxer motorun da etkisiyle düşük bir ağırlık merkezine sahip olan otomobil stabil ve dengeli bir sürüşe sahip. Direksiyon sisteminin hassasiyeti ve gövdenin direksiyon hareketlerine verdiği tepkiler de Forester'a dinamik bir karakter katıyor. Macaristan'da düzenlenen test sürüşünde kullanma imkanı bulduğumuz Forester'daki otomatik şanzıman da 4 kademeli olmasına rağmen hızlı vites değişimleriyle beğenimizi topladı.

Makyajlı Forester şu an için ülkemizde sadece bizim de kullandığımız 2.0 litrelik benzinli motor seçeneğiyle sunuluyor. Comfort, Elegance ve Premium donanım seviyeleri bulunan ve ülkemize otomatik şanzımanla birlikte ithal edilen otomobilin fiyatı Ocak ayı itibariyle 77.088 TL ile 84.641 TL  arasında değişiyor. Forester'ın dizel motor seçeneğininse yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.

Bahadır BEKTAŞ / Budapeşte

ÇOK OKUNANLAR