SEKTÖREL › Ford Transit ailesinin yenileri üretimde!

Ford Transit ailesinin yenileri üretimde!

27 Temmuz 2012 / 02:15 Transit ailesinin yeni üyeleri Tourneo Custom ve Transit Custom Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda hattan indirildi

Ford Transit ailesinin yenileri üretimde!
Ford Otosan, Transit’in iki üyesi Tourneo Custom ve Transit Custom’ı Kocaeli Fabrikası’nda törenle üretmeye başladı. Ford’un binek modellerindekiyle aynı kinetik tasarım diliyle şekillenen ticari araçlardan, sekiz ya da dokuz koltuklu olarak sunulan Tourneo Custom, kısa (4.97 metre) ve uzun dingil mesafeli (5.34 metre) olarak iki versiyona sahip. Hem Tourneo Custom’ın hem de Transit Custom’ın yepyeni kabinleri, gelişmiş teknolojileri ve üstün sürüş dinamikleriyle sınıflarına yeni bir sürücü odaklı kullanım anlayışı getirecekleri açıklanıyor. Mühendisliği Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen, Euro5 normunu karşılayan, 100, 125 ve 155 bg gücünde 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorlarla sunulacak olan araçlarda standart olarak Otomatik Start/Stop sistemine yer verilmiş. Araçlarda ayrıca, SYNC, araç içi bağlantı sistemi, Acil Durum Desteği, ESP, Dinamik Tork Kontrolü, Geri görüş kamerası ve Şeritten Ayrılma Uyarısı gibi teknolojiler de bulunuyor.

Jeff Wood: “Transit, Ford Avrupa’nın en uzun ömürlü modeli”
Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Wood, 47 yıldır üretimi devam eden Transit’in, Ford Avrupa ürün portföyündeki en uzun ömürlü model olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ford Transit, ticari araçlar dünyasında saygı duyulan ve global olarak benimsenmiş gerçek bir otomotiv ikonu. Transit modeli 47 yıldır üretilmekte ve Ford’un Avrupa ürün gamı içerisinde en uzun soluklu modellerinden biri. Bugün bu uzun ve prestij dolu tarihte tamamen yeni bir sayfa açmak üzere Transit ürün ailesinin yeni üyeleri Tourneo Custom ve Transit Custom modellerine hoş geldin demek için buradayız. Bu iki model, 2001 yılından bu yana Transit’in evi sayılan ve bugüne dek 2 milyon 250 bin adet üretim yaparak dünyanın dört bir yanında 70 ülkeye ihraç eden Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilecek. Dünya lansmanını Birmingham Ticari Araçlar Fuarı’nda yaptığımız Transit Custom’ı ve Cenevre Fuarı’nda tanıttığımız Tourneo Custom’ı Ekim ayının başlarında Türkiye, Avrupa ve diğer uluslar arası pazarlarda satışa sunmuş olacağız. Tourneo Custum ve Transit Custom modelleri, Ford Otosan’ın Kocaeli ve Gebze tesislerinin büyük desteği ile Ford Ürün Geliştirme Ekibi tarafından geliştirildi. Bu iki modelin hazır hale gelmesi, ticari araç ürün portföyümüzün 2013 yılı sonuna kadar yenilenme sürecinin ilk adımı. Tourneo Custom ve Transit Custom modellerinin tasarım ve mühendisliklerindeki mükemmelliği, artık dünya çapında üretim deneyimine sahip Kocaeli Fabrikası’nın eseri. Tourneo Custom ve Transit Custom gibi, gelecek nesil Ford Transit modellerinin başlıca üretim merkezi Kocaeli olmaya devam edecek. Fabrika yönetimine, tüm Ford Otosan çalışanlarına ve ortağımız Koç Holding’in değerli yöneticilerine, Transit modelinin onlarca yıldır sürdürdüğü başarısına katkılarından dolayı teşekkür ederiz.”

Yenigün: “Ford Otosan Kocaeli fabrikası Ford’un yeni segmente girmesinde öncü rol oynuyor”
Artan ihracatıyla Ford Otosan’ın ülke ekonomisine katkı sağlayarak net ihracatçı kimliğine sahip olduğunu ispatladığını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, törende yaptığı konuşmada Ford Otosan için gurur verici bir gün yaşadıklarını belirtti. Yenigün sözlerine şöyle devam etti: “Tourneo Custom ve Transit Custom modellerimizle, Ford dünyası iki farklı segmente giriyor. Ve bu, ilk defa Türkiye üzerinden, Ford Otosan üretimiyle gerçekleşiyor. Bugünlere, Türkiye otomotiv pazarının 10 yıldır üst üste lideri olarak, ihracat şampiyonu olarak, üretim yaptığımız fabrikalarımızın aldığı ödüllerle, her alanda kırdığımız rekorlarla geldik. 2011’de 60’a yakın markanın kıyasıya yarıştığı pazarda üst üste 10’uncu kez ‘En çok satan marka’ olarak kırılması güç bir rekora imza attık. 11’inci yılda da yine liderlik hedefimize azimle ilerliyoruz; 2012’nin ilk 6 ayının sonunda da toplam pazar birinciliğimizi sürdürüyoruz.”

Ford Otosan’ın başarılı iş sonuçları sayesinde iç ve dış piyasalarda güven yaratmaya devam ettiğini dile getiren Yenigün, “Bunun neticesi olarak da 630 milyon dolarlık yatırımımız kapsamında AB’nin finans kuruluşu olan Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık. Bunun neticesi olarak da 630 milyon dolarlık yatırımımız kapsamında AB’nin finans kuruluşu olan Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık. Bildiğiniz gibi Avrupa Yatırım Bankası’nın ticari bir banka özelliği bulunmuyor ve kamu yararı gördüğü projelerin içerisinde yer alıyor. Avrupa Yatırım Bankası’nın, Avrupa’daki sıkıntılı ortama karşın Türk sanayine kredi veriyor olmasını Türkiye ekonomisine ve Ford Otosan’a duyulan bir güven olarak değerlendiriyoruz. Tourneo Custom ve Transit Custom projeleri için planladığımız yatırımın yaklaşık üçte ikisini 2012 sonuna kadar tamamlamış olacağız. Üç yıllık yatırım planlarımız henüz sürüyor. Ancak 1,5 yıl sonra tamamlandığında, Kocaeli fabrikası kapasitemiz 110 bin adedi yeni hafif ticari aracımız, 290 bin adedi Yeni Transit ailesi üretimi olmak üzere toplam 400 bin adede ulaşacak. Bugün hattan indireceğimiz Tourneo ve Transit Custom modellerimizin yıllık üretimini 130 bin olarak planlıyoruz.” dedi.

Tourneo Custom ve Transit Custom ile birlikte ihracat pazarlarına Güney Afrika ve Meksika’nın da ekleneceğini belirten Yenigün “Yeni ürünlerimizle birlikte, ihracat pazarlarımızı da arttırarak, mevcut 70 ülkeye yapılan ihracatımızı 90 ülkeye çıkartarak yeni pazarlara da gireceğiz. Bu yeni pazarların arasında Güney Afrika ve Meksika da bulunuyor” dedi. Ford Otosan-Yan Sanayi İşbirliği’nde kalite konusunda örnek gösterilecek bir şekilde öne çıktıklarını belirten Haydar Yenigün, yan sanayiyle birlikte büyüyerek bugünlere birlikte geldiklerini aktardı ve Tourneo Custom ile Transit Custom üretimi için yan sanayiye yaklaşık 150 milyon dolar yatırım yapmakta olduklarını söyledi. Yenigün, “Türkiye’de 1967 yılında başlayan Transit üretimiyle birlikte ülkemizde bir ‘Transit ekonomisi’ oluştu. Geçtiğimiz 45 yılda Transit kendi yan sanayisini, bayi satış teşkilatını ve servis ağını oluşturdu. Bu sayede de Türk Ekonomisi büyüdü, gelişti. Sınıfının jenerik ismi olan Transit ailemizi genişletmeye, pazara uygun ürün çeşitliliğimizi artırmaya ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz,” dedi.

ÇOK OKUNANLAR