YENİ MODELLER › Ford Focus Electric

Ford Focus Electric

04 Şubat 2011 / 23:30 Ford'un elektrikli otomobil stratejisinin önemli bir parçası olan Focus Electric hakkındaki ilk detaylar açıklandı

Ford Focus Electric
Yılın sonlarına doğru Kuzey Amerika'da lanse edilmesi planlanan Focus Electric, markanın Michigan'daki fabrikasında üretilecek. Yeni Focus'un 5 kapılı gövde tipi üzerine geliştirilen elektrikli Focus, markanın elektrikli otomobil planlarının önemli bir parçası niteliğinde.

Direksiyon tepkileri, yol tutuş karakteri ve frenleriyle sportif ve dinamik bir sürüş sunduğu belirtilen Focus Electric, birkaç ufak detay dışında benzinli versiyonla aynı tasarımı sunuyor. Şarj soketi ön çamurluğunda yer alan otomobildeki lithium-ion bataryaların 240 voltluk şarj istasyonunda 3-4 saatte doldurulabildiği açıklanıyor ve bu sürenin Nissan Leaf'in yarısı kadar olduğunun üzerinde duruluyor. Tek kademeli bir şanzımana sahip olan Focus Electric'in maksimum 136 km/s hıza ulaştığı da verilen bilgiler arasında.

Otomobilin kabinindeyse bazı teknolojik özelliklere yer verilmiş. Ön konsoldaki 8 inçlik ekrandan Navigasyon sistemi kontrol edilebildiği gibi, pillerin doluluk oranı, enerji kullanımı ve enerji akışı gibi bilgiler de dahil olmak üzere pekçok veriye ulaşılabiliyor. Bir sonraki şarj noktası hakkında bilgiler de veren navigasyon sistemi bir EcoRoute seçeneği de sunuyor. Otomobilin gösterge panelindeyse, hız göstergesinin iki yanındaki renkli ekranlar vasıtasıyla sürüşle ilgili pekçok bilgi sürücüye aktarılıyor.

Bio-sünger olarak adlandırılan koltuk minderlerinin ve çevre dostu geri dönüşümlü kumaşların kullanıldığı Focus Electric'in donanım özellikleri de çok zengin. Otomobil, MyFord Touch sürücü bağlantı sistemi, hands-free SYNC ® telefon bağlantısı ve Kuzey Amerika için MyKey özelliği, Microsoft tarafından desteklenen ve araçla ilgili bilgilere uzaktan ulaşmayı sağlayan akıllı bir telefon uygulaması olan MyFord Mobil gibi teknolojilere sahip.

ÇOK OKUNANLAR