› Ford Escape

Ford Escape

05 Aralık 2011 / 01:49 Amerika pazarında Escape adıyla sunulacak olan yeni Ford Kuga yüzünü gösterdi

Ford Escape
Ford’un Amerikan pazarında satışa sunduğu Escape modelinin yeni  nesli tanıtıldı. Eski nesliyle neredeyse hiçbir benzerlik göstermeyen otomobil, Avrupalı Ford modelleriyle aynı paralellikte ilerliyor. Önümüzdeki dönemde, Escape modelinin ayrıca Kuga adıyla başka pazarlarda da satılması planlanıyor. Yaklaşık 100 mm daha uzun olan otomobil, özellikle arka koltuk sırasında daha fazla yaşam alanı sunarken, bagaj hacmini de artırmış.

İç mekanında birçok geri dönüşümlü malzeme kullanılan otomobilin kokpiti, güncel Focus modelleriyle benzerlik gösteriyor. Hava yastıklarını, kabindeki yolcuların ağırlık ve boyuna göre aktif hale getiren otomobilin bagajında da önemli bir yenilik bulunuyor. Sürücü, ellerinin dolu olduğu anlarda, arka tampondaki bir sensör sayesinde, sadece ayağını oynatarak bagaj kapağını açabiliyor. Bagaj, anahtara gerek kalmaksızın sürücüyü algılayarak açılıyor.

Global pazar stratejisine göre üretilecek olan Escape’in kaputunun altında iki yeni EcoBoost ünite görev yapacak. Amerikan pazarında ilk defa sunulacak olan 1.6 litrelik Ecoboost motor, 173 bg güç ve 240 Nm tork üretirken, 2-litrelik Ecoboost motorsa 237 bg'lik gücü 340 Nm torkla sunuyor. 6-ileri SelectShift otomatik şanzıman da bu motorlara eşlik edebilecek. Hali hazırda Focus’ta kullanılan 'Aktif Radyatör Izgarası'nın da revize edilmiş 2.5 litrelik motorda ve 1.6 Ecoboost seçenekte kullanılması planlanıyor.

Otomobildeki SYNC sisteminin kullanıcıların fikirleri doğrultusunda geliştirildiğini söyleyen Ford, donanım paketine göre 4 inçlik ya da 8 inçlik dokunmatik ekran kullanıyor. Sistem, Bluetooth ve USB bağlantısı, 911 yardım sistemi, eş zamanlı trafik rapor sistemi gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca yeni Escape’te Park Asistanı, 0yağmur sensörü, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Arka Görüş Kamerası gibi donanımlara da yer verilmiş. Revize edilmiş fren sisteminin yanı sıra gelişmiş dört tekerlekten çekiş ve Tork Vectoring Control sisteminin kullanıldığı Escape’de güvenliğe de önem veriliyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR