YENİ MODELLER › Ford B-Max Concept

Ford B-Max Concept

07 Mart 2011 / 13:10 Ford'un yakın gelecekteki küçük MPV modeli, B-Max konseptiyle yüzünü gösterdi

Ford B-Max Concept
Ford'un Iosis Max çalışması üzerine şekillendirilen B-Max konsepti, markanın S-Max, Galaxy, C-Max ve Grand C-Max’ten oluşan minivan ailesinin yeni üyesi olmaya hazırlanıyor. B-Max, Fiesta’nın başarılı özelliklerini C-Max’in kullanışlı yapısıyla birleştirerek kompakt, stil sahibi ve bir o kadar da esnek bir otomobil olma iddiasını taşıyor.

B-Max’in yüzü Fiesta ile yeni C-Max’in karışımı gibi görünüyor. En dikkat çekici unsur, oldukça büyük tutulmuş ön radyatör ızgarasıyken, profilden bakıldığında ön kısımda bombe yapıp arkaya doğru alçalan tavan yapısı otomobile sportif bir hava katıyor. Fiesta’dan 11 cm daha uzun ve yeni C-Max'ten 32 cm daha kısa olan B-Max, stop ve arka cam yapısı sayesinde arkadan  minyatür bir S-Max gibi görünüyor.

B-Max’in en çarpıcı noktası, yeni Opel Meriva’nın ters açılan arka kapısına cevap niteliğindeki sürgülü arka kapıları olarak göze çarpıyor. B sütunu bulunmamasıysa araca iniş-binişleri kolaylaştıracaktır. B sütununun eksikliği güvenlik kaygılarına neden olabilir; ancak Ford, otomobilin kapı çerçevelerini bor elementiyle şekillendirip kilit mekanizmalarını da sağlamlaştırarak gerekli güvenlik önlemlerini almış. Arka bölümde Fiesta’dan daha iyi bir diz mesafesi sunan otomobilin ön konsol tasarımıysa (6 inçlik dokunmatik ekran dışında) küçük sınıf Ford'a oldukça benziyor. Yine fütüristik bir tasarım sözkonusu.

B-Max'te ultra düşük CO2 emisyon değerlerine sahip olduğu açıklanan 1.0 litrelik üç silindirli EcoBoost turbo benzinli bir ünite kullanılması öngörülüyor. Bu motorda Auto Start-Stop teknolojisine de yer verilecekmiş.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR