GÜNDEM › Fiat Egea, dünya turunu tamamladı...

Fiat Egea, dünya turunu tamamladı...

10 Ocak 2017 / 03:44 Avrupa’da “2016’nın En İyi Otomobili” seçilen Fiat Egea Sedan, 41 bin km’lik dünya turunu başarıyla tamamladı

Fiat Egea, dünya turunu tamamladı...

Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda geliştirilerek üretilen ve dünyanın 40 ülkesine ihraç edilen Fiat Egea Sedan, yaklaşık 4,5 ay önce çıktığı dünya turunu başarıyla tamamladı. Deneyimli otomobil gazetecisi ve AutoBest Jüri Üyesi Okan Altan pilotajında, fotoğrafçı Savaş Yılmaz eşliğinde, 13 Ağustos 2016’da Bursa’daki Tofaş Fabrikası’ndan yola çıkan Fiat Egea Sedan, toplam 400 saatlik sürüş ile başarılı bir yolculuk gerçekleştirdi. Dünya turu boyunca tam 22 ülkede 122 şehirden geçen Fiat Egea Sedan’ı ilk karşılayanlar ise Bursa’daki Tofaş Fabrikası çalışanları oldu. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Tofaş Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir ve Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç da Fiat Egea Sedan’ı çalışanlarla birlikte karşıladı. 

Fiat Egea modelinin Tofaş çalışanlarının büyük özverisi ile hayata geçirildiğini hatırlatan Tofaş Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir, proje ile birlikte fabrikada üç vardiyaya geçildiğini ve 3 bin 500 yeni çalışanın Tofaş Ailesi’ne katıldığını söyledi. Aydemir, “Deneyimli gazeteci Okan Altan ile ezber bozan bir dünya turuna imza attık. Yaklaşık dört ay önce de Okan Bey’i buradan uğurlamıştık. Egea’nın dünyanın farklı bölgelerindeki zorlu etapların üstesinden geleceğine inanmıştık ve yanılmadık. Egea zorlu yol koşullarında dayanıklılığını, kullanışlılığı, yakıt tüketimi bakımından tutumluluğunu bir kez daha ispat etti. Bu başarı hepimizin. Siz değerli çalışanlarımızın Egea’ya inancı ve özverili çalışmaları sayesinde bugün bu gururu yaşıyoruz. Okan Altan ve Savaş Yılmaz’a da bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Fiat Egea Sedan ile dünya turunu tamamlayan Okan Altan ise yerli üretim ve standart donanımlı bir otomobille dünyanın etrafını turlamanın kendisi için bir hayal olduğunu ve bu hayalin gerçekleştiğini söyledi. Okan Altan, “Fiat Egea’nın tüm dünyaya ihracatı düşünülürken, Egea’mızı dünya yollarına çıkarma fikri ortaya çıktı. Standart donanımla, Türkiye’de üretilen bir otomobil ile devr-i alem gerçekleştirmiş olmak hayallerimin bile ötesinde bir durum. Benzersiz, müthiş bir iş başardık. Meksika dağlarında yürüyüş temposunda, öte yandan Almanya otobanlarında saatte 190 km/s hızlara kadar tırmanarak Egea’yı tüm dünyaya gösterdik” ifadelerini kullandı.

ÇOK OKUNANLAR