YENİ MODELLER › Ferrari'den bir özel seri daha: FXX-K Evo

Ferrari'den bir özel seri daha: FXX-K Evo

16 Kasım 2017 / 18:11 Ferrari, sınırlı sayıda üreteceği FXX-K Evo’nun örtüsünü Mugello pistinde kaldırdı...

Ferrari'den bir özel seri daha: FXX-K Evo

Ferrari'nin 2005 yılında başlattığı XX programının devamı olan FXX-K Evo gün ışığına çıktı. Markanın FXX ve 599 XX Evo modellerinin izinden giden bu özel otomobil, pist şartlarına uygun yeni F1 tipi çift kavramalı şanzımanıyla dikkat çekiyor. Ferrari FXX-K Evo, Ferrari'nin Formula 1, GT3, GTE ve Challenge gibi yarış kategorilerinden elde ettiği bilgi birikimiyle geliştirdiği kapsamlı bir paketle donatılmış. Tamamen pist odaklı bir teknik mimariye sahip olan FXX-K Evo önceki XX otomobilleri gibi yol kullanımına uygun olmayıp, kendi özel yarış programı kapsamında kullanılıyor. Öncüsünün başarılarını devam ettirecek olan FXX-K Evo seçkin ve küçük bir Ferrari müşterisi kitlesini hedefliyor.

FXX-K Evo, Ferrari mühendislerinin Ferrari Style Centre tasarımcıları işbirliği ile geliştirdiği son derece gelişmiş bir aerodinami paketine sahip. Ferrari'nin Formula 1 deneyimlerinden yararlanan tasarımcılar, karbon fiberden imal edilen sabit arka kanat gibi uygulamalarla önceki FXX-K modeline kıyasla daha hafif bir otomobil geliştirmeyi başarmış. FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti önceki versiyon ile karşılaştırıldığında yüzde 23 oranında geliştirilirken, bu türetildiği yol versiyonu ile kıyaslandığında yüzde 75'lik bir artış anlamına geliyor. 200 km/s hızda 640 kg’lik yere basma kuvveti oluşurken maximum hızda bu kuvvet 830 kg’nin üzerine çıkıyor. FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti arka kısımdaki çift profilli sabit bir kanat tarafından destekleniyor. Bu yeni eklenti, aktif arka spoyler ile uyum içerisinde çalışmak üzere geliştirilmiş.

Yeni hava akış mimarisine uygun olarak, otomobilin arka tamponlarındaki tasarım da değiştirilmiş. Arka tekerleklerin hava tahliye olukları tekerleklerin arkasındaki akışı boşaltmak üzere genişletilirken, bunun sonucu olarak da arka difüzöre giden akışın korunup yere basma kuvveti yüzde 5 artırılmış. Arka kısımdaki yere basma kuvvetindeki artış, yere basma kuvvetinin dengesini korumak adına ön tamponun alt gövdesini yeniden yorumlama gereksinimini beraberinde getirirken, ön tamponun yan kısımlarının geometrisi de farların altındaki alan boşaltarak değiştirilmiş. Sistem, FXX-K ile karşılaştırıldığında ön tarafta yere basma kuvvetinde yüzde 10’luk bir artışı beraberinde getirmiş. Sistemin genel etkisi vorteks jeneratörlerinin gövde altına yerleştirilmesiyle daha da güçlenmiş.

Yarış ruhunu en iyi şekilde yansıtan kokpiti, FXX-K Evo'nun yüksek performansını yansıtan tamamen yeni bir direksiyon domine ediyor. Sürücünün sağındaki geri görüş kamerasına ait ekran ise yerini 6,5 inçlik daha büyük bir versiyona bırakıyor. Söz konusu ekran aynı zamanda performans parametreleri ve araca ait verileri daha net bir şekilde gösteren yeni telemetri sistemi verilerini de sürücüye gösteriyor.

ÇOK OKUNANLAR