YENİ MODELLER › Ferrari, turboya resmen geri döndü

Ferrari, turboya resmen geri döndü

05 Mart 2014 / 13:57 Ferrari’nin 1992’den bu yana ürettiği ilk turbolu otomobil olan California T Cenevre'de tanıtıldı

Ferrari, turboya resmen geri döndü

Tamamen yeni bir motor ünitesine sahip California T, dünyada ilk defa performans, tork ve Ferrari’nin geleneksel motor sesini, turboşarj teknolojisinin sağladığı yakıt tasarrufu avantajıyla birleştiriyor. Ferrari California T’nin en dikkat çekici yeniliklerinden birini 8 silindirli turbo motoru oluşturuyor. Araç katlanabilir metal tavanı (RHT) ve 2+ konseptinin sağladığı değişkenlikle kabinde daha fazla alan sunuyor.

Direkt enjeksiyonlu 3.855 cc’lik turbo 8 silindirli motor, aracın şasisinde oldukça alçak bir noktada, ön-orta bölümde konumlanıyor.  7.500 devirde 560 HP güç sağlayan motor, maksimum 755 Nm tork ile birlikte, litre başına 145 HP’lik güç çıkışıyla, kategorisinin en yüksek güç seviyesini de sunuyor. Bu değerler California T’ye 3.6 sn’lik 0-100 km/s hızlanma verisi kazandırıyor.

Bu sezon Formula 1 araçlarında da olduğu gibi, turbo sistemi, Ferrari California T’de yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu azaltmak için kullanıldı. Bir önceki California modeliyle karşılaştırıldığında, yeni motor 70 HP daha fazla güç ve %49 tork artışı sağlarken, yakıt tüketimini %20 oranında azaltıyor. Emisyon değerleri, ortalama tüketimde 250 g/km’ye kadar düşerken, bu değer CO2/HP oranında %20 civarında azalma anlamına geliyor. California T’nin motoru, titizlikle yürütülen bir tasarım çalışması ile düz yataklı krank mili, üç parçalı döküm egzoz manifoldu ve turbo geometrisi gibi önemli bileşenler için özel üretim tekniklerinin kullanımı sayesinde, emiş ve egzoz safhalarında güçlü, çekici bir ses üretiyor. Bu ses, motor devri yükseldikçe daha da etkili bir hale geliyor. Böylesi bir sonuç, bir turbo motor için bir ilk sayılıyor.

California T, yeni direksiyon kutusu ve süspansiyon ayarı ile birlikte, azaltılan direksiyon turu ve sürücünün komutlarına yönelik geliştirilmiş direksiyon tepkisi sayesinde, gerçek bir spor otomobilin dinamikleri sunuyor. Yeni yaylar ve son nesil Magnaride amortisörler, şasi hareket sensörü ile bir araya gelerek salınımı ve yalpalanmayı azaltarak olağanüstü düzeyde konforlu bir sürüşü de garanti ediyor.

California T’nin maksimum viraj hızlanmasını elde edebilmek amacıyla en son nesil F1-Trac çekiş kontrol sistemini kullanıyor ve bu sayede sportif kişiliğini daha da ön plana çıkarıyor. Ferrari California T’nin karbon-seramik fren sistemi de, yeni kompozit disk ve balatalar ile oldukça yüksek performans sağlıyor. Frenler, sadece 34 metrelik 100-0 km/s frenleme mesafesi sağlamak için, yüksek performanslı ABS’yi kontrol eden ESP 8.0 ile entegre çalışıyor.

Ferrari California T’nin kabini de mümkün olabildiğince ergonomik şekilde dizayn edildi ve lüks Frau yarı anilin deri döşemeyle birlikte, kabinde sıcaklık ve ustalık hissi sağlandı. Kabin alanı, bagaj bölmesi ve arka koltuklar arasındaki açıklık sayesinde, araç sahiplerinin bagaj kapasitesinden tavan kapalı halde iken bile en verimli şekilde faydalanabileceği esneklik yaratıldı.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR