› Ferrari FF

Ferrari FF

05 Şubat 2011 / 00:20 Ferrari'nin tarihindeki ilk dört tekerlekten çekişli model olan FF'in ilk fotoğrafları görenleri şaşırttı

Ferrari FF

Adını 'Ferrari Four' kelimelerinden alan ve markanın 612 Scaglietti modelinin yerine geçmeye hazırlanan FF, dört kişilik ve dört tekerlekten çekişli bir otomobil. Pininfarina tarafından farklı bir GT konsepti olarak tasarlanan Ferrari FF, markanın bazı karakteristik detaylarına sahip olsa da genel hatlarıyla diğer Ferrari'lerden çok daha farklı bir görünüm sunuyor. Dört kapılı otomobiller de dahil olmak üzere kendi kategorisinin en iyi kabin içi yaşam alanını sunduğu iddia edilen yeni Ferrari'nin bagaj hacmiyse 450 litre ile 800 litre arasında değişiyor.

Ferrari FF, 660 bg güç ve 683 Nm tork üreten V12 motorla donatılmış. Çift kavramalı F1 tipi şanzımana sahip olan FF, 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlıyor. 335 km/s gibi yüksek bir hıza ulaşabilen Ferrari FF'deki 4RM dört tekerlekten çekiş sisteminin geleneksel yapıdaki sistemlerden yüzde 50 daha hafif olduğu ve bunun da mükemmel bir ağırlık dağılımı (yüzde 47 ön, yüzde 53 arka) sağladığı açıklanıyor. Otomobilin elektronik dinamik kontrol sistemlerine entegre edilen dört tekerlekten çekiş teknolojisinin, önceden tahmin etme özellikli tork dağıtım sistemi sayesinde çok iyi bir performans sergilediği açıklanıyor. Brembo karbon seramik frenlerle ve manyetoreolojik sönümleme sistemiyle (SCM3) donatılan Ferrari FF, marka için ciddi bir adım. Farklı bir Ferrari olduğu ortada, ancak BMW Z3 Coupe'ye benzeyen arka tasarımının Ferrari tutkunları tarafından ne kadar kabul göreceği de büyük bir merak konusu.

ÇOK OKUNANLAR