MOTORSPORLARI › Ferrari F150 gün ışığına çıktı

Ferrari F150 gün ışığına çıktı

08 Şubat 2011 / 23:03 Ferrari'nin 2011 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda yarışacak olan yeni aracı takım pilotlarının da katıldığı bir organizasyonla İtalya'da tanıtıldı

Ferrari F150 gün ışığına çıktı
Formula 1’de bugüne kadar 16 defa markalar şampiyonluğu kazanan Scuderia Ferrari, 2011 sezonunda yarışacağı yeni yarış otomobili F150’yi tanıttı. Ferrari Başkanı Luca di Montezemolo ile birlikte takım pilotları Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın da katıldığı bir organizasyonla tanıtılan Ferrari F150, Ferrari’nin F1 Dünya Şampiyonası’nda yarışmak için geliştirdiği 57’nci tek koltuklu yarış otomobili.

F150, adını İtalya’nın tek çatı altında birleşmesinin 150’nci yıldönümünden alıyor. Scuderia Ferrari Marlboro Takımı pilotu Fernando Alonso, Ferrari F150 ile yaptığı ilk testler sonrasında, ‘Dayanıklılık açısından kesinlikle iyi bir başlangıç yaptık. Ferrari F150 çok güçlü olduğunu kanıtladı ve bu konuda mutlu olabiliriz. Rekabet gücümüzün ne kadar yüksek olduğunu ilk yarışta göstereceğiz’ açıklamasını yaptı.

Aerodinamik olarak ciddi biçimde farklılaşan Ferrari  F150’nin yakın geçmişle bağlarını kopardığı görülüyor. 2010 kural değişiklikleriyle ilgili olarak, çift difüzör ve şişmiş arka kanat yasaklandığı gibi, tabanın ön kısmındaki menfezlerin kullanımı da kaldırılmış, bu arada hidrolik kontrollü ayarlanabilir bir arka kanat ise yeni kullanılmaya başlanmış. 2010 yılında resmî olmayan bir sözleşmeye göre kullanımının yasaklanmasının ardından, kısmen otomobilin minimum ağırlığındaki artış ve ağırlık dağıtım rakamlarıyla ilgili daha sıkı kontroller sayesinde bu yıl KERS (Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi) geri döndü. Scuderia bu teknolojinin F150’de kullanılmasına karar verdi.

İlk bakışta F150’nin monokok gövdesinin ön kısmı F10’dan daha yüksek görünmekte. Yan hava menfezlerinin ağızları ebat olarak küçültülürken, sürücünün başının üstündeki dinamik menfezin yerleşiminde ise değişiklik yapılmış.  Arka süspansiyon yeni bir tasarıma sahip olurken, ön süspansiyonda ise şasinin ön kısmındaki değişiklikleri takiben değişiklik yapıldı. Egzoz sisteminin düzenlemesi ise geçen sezonun ikinci yarısında uygulanmaya başlanan sistemin aynısı. Soğutma sistemi ise KERS’in geri dönüşünü ve yeni hava çıkış kanallarını hesaba katarak tasarlanmış. Fren sistemi de Brembo ile yapılan ortak çalışma sonucunda tamamen yenilenmiş. Motor performansıyla ilgili geliştirme çalışmaları hala dondurulmuş durumda olduğundan motorda gerçek anlamda bir modifikasyon yapılmamış.

2011 Formula 1 Dünya Şampiyonası, 11-13 Mart’ta Bahreyn Grand Prix’si ile start alacak ve 25-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Brezilya Grand Prix’si ile sona erecek.

ÇOK OKUNANLAR