YENİ MODELLER › En vahşi 911 yeniden sahnede

En vahşi 911 yeniden sahnede

10 Temmuz 2017 / 00:49 Yeni GT2 RS üretilmiş en güçlü ve vahşi 911 modeli olarak gerçek sürücüler arıyor...

En vahşi 911 yeniden sahnede

Yol kullanımına uygun en güçlü ve en hızlı 911 gün ışığına çıktı. Geçtiğimiz haftalarda Goodwood Hız Festivali’nde görücüye çıkan GT2 RS, karbon fiber gövde parçaları, agresif görüntüleri, 700 bg’lik motoru ve vahşi karakteri sayesinde 911’in günlük kullanıma uygun spor otomobil imajının biraz dışına çıkarak, pistlerde de fırtınalar estiren bir performans canavarı kimliğine bürünüyor.

Yeni 911 GT2 RS, diğer GT modellerinden çok daha agresif bir görünüme sahip. Karbon fiber parçalar ve aerodinamik eklentiler sayesinde ortaya çıkan bu görüntü, aynı zamanda GT2’nin hafiflik ve aerodinami gibi konulardaki iddiasını da gözler önüne seriyor. Otomobilin ön kanatları, çamurluklardaki hava menfezleri, Sport Design yan aynaların dış kaplaması, arka taraftaki hava girişleri ve arka kısmın diğer bazı bölümleri karbon fiber takviyeli plastikten üretilirken, ön bagaj kaputu da, yine ağırlığı düşürmek amacıyla karbon fiberden imal edilmiş. Magnezyum tavanının da etkisiyle düşük bir ağırlık merkezine sahip olan GT2 RS’in kabininde de karbon detaylara yer verilmiş.

Hafifletme çalışmaları otomobilin egzoz sisteminde de kendini gösteriyor. Ultra hafif titanyum egzoz sisteminin, 911 Turbo’nun egzozundan 7 kg daha hafif olduğu açıklanıyor. 1500 kg’den daha düşük bir ağırlığa sahip olan yeni GT2 RS’i ayrıca biraz daha hafifletmek de mümkün. Opsiyonel olarak sunulan Weissach paketiyle birlikte; standart magnezyum tavanın yerini karbon tavan alıyor ve pakete eklenen karbon süspansiyon parçaları, titanyum takla kafesi ve magnezyum jantlar ile ağırlığın ekstradan 30 kg daha azalacağı açıklanıyor. Tüm bunların yanında, kullanıcıların multimedya sisteminden ve klimadan feragat ederek söz konusu veriyi daha da düşürmesi de mümkün görünüyor.

a30042164c8f2adb460242c35bc23b5e_1.jpg

911 GT2 RS’in kabini de 911 ailesinin en sportiflerinden biri. Kırmızı alkantra, siyah deri ve karbon fiber kaplamalarla şekillenen kabindeki en çarpıcı detaylardan birinin ise karbon kabuklu spor koltuklar olduğu görülüyor. GT2 RS’in kabininde kırmızı oldukça ön planda. Öyleki tavandaki alkantra kaplamada ve direksiyon simidinde dahi kırmızı kullanılmış.

Yeni 911 GT2 RS, 911 Turbo S’te kullanılan 580 bg gücündeki 3.8 litrelik 6-silindirli boxer motorun geliştirilmiş bir versiyonuna sahip. Motor gücünü arttırmak için büyük turboşarjlar kullanılırken, motordaki pek çok parçanın da elden geçirildiği belirtiliyor. Otomobilde ayrıca, 5 litre hacmindeki bir tanktan beslenen su enjeksiyonu sistemi de yer verilmiş. Bu sistemin, motorun maksimum performansla çalıştığı durumlarda dahi optimum seviyede bir soğutma sağladığı belirtiliyor. 700 bg’lik gücüyle, yol kullanımına uygun en güçlü 911 olan GT2 RS’in 7-ileri çift kavramalı GT şanzımanı da yeni geliştirilmiş bir ünite. 3.6 litrelik selefinden 80 bg daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork üreten yeni GT2 RS, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.8 saniyede ulaşıyor ve hızlanmasını 340 km/s’ye kadar sürdürebiliyor.

Süspansiyon mimarisindeki birçok detayı, doğrudan 911 Cup otomobilinden alan GT2 RS, arka tekerlek yönlendirme sistemine de sahip. Bu da arkadan itişli otomobilin üst düzey bir çeviklik sunacağı anlamına geliyor.

Tıpkı tüm 911 modellerinde olduğu gibi GT2 RS’te de, ses, navigasyon ve iletişim PCM sistemi üzerinden kontrol ediliyor. Standart bir özellik olarak gelen Connect Plus modülü ve Porsche Track Precision uygulaması da, akıllı telefonlar vasıtasıyla sürüş verilerinin ayrıntılı bir şekilde kaydedilmesine ve analiz edilmesine olanak tanıyor. Chrono paketi ise tur sürelerini gösteren, kaydeden ve değerlendiren bir performans ekranı sunuyor. Bu paket sayesinde GT2 RS, kendi tur tespit sistemine de kavuşuyor. Porsche Track Precision uygulaması ve start/finish düzlüklerine konumlandırılan harici işaretçiler sayesinde, sistem tur zamanlarının büyük bir hassasiyetle kaydedilmesine de imkan tanıyor.

911 GT2 RS ile ilgili bir başka enteresan detay da Porsche Design imzasını taşıyor. Motor sporları dünyasına atıfta bulunan 911 GT2 RS kol saati, yalnızca yeni otomobilin sahipleri tarafından satın alınabilecek. Bu öok özel chronograph’ın kalbinde, üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan, Porsche Design tarafından geliştirilmiş ilk saat mekanizması yatıyor. Otomobil ve saat, müşteri talebine göre üretilip beraber teslim edileceği açıklanmakta. Yani GT2 RS müşterileri, üretilmiş en özel 911’lerden birini kullanmakla kalmayıp, ayrıca özel bir saate de sahip olacak.

ÇOK OKUNANLAR