SEKTÖREL › Elektrikli otomobiller için önemli bir adım

Elektrikli otomobiller için önemli bir adım

01 Şubat 2011 / 21:02 Renault, İstanbul'da elektrikli otomobiller için gereken altyapının hazırlanması için İstanbul Enerji A.Ş ile anlaşma imzaladı

Elektrikli otomobiller için önemli bir adım

Elektrikli otomobiller için önemli bir adım atıldı. Renault ve İstanbul Enerji A.Ş arasında imzalana anlaşma, yakın gelecekte yollara çıkması beklenen elektrikli araçların İstanbul'da kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Bu işbirliği programı; 2011 yılından itibaren üretimi gerçekleşecek olan elektrikli araçlar için İstanbul il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını, buna bağlı hizmetler ve düzenlemelerin geliştirilmesini kapsıyor.

Antlaşma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürü Adnan Çelik, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu tarafından imzalandı.

Taraflar, CO2 salımlarını ve küresel ısınmayı azaltmak amacıyla 2011 yılında üretilecek elektrikli araçların İstanbul il sınırları içerisinde benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatılmasına, bu çerçevede 2011 yılına kadar kentteki elektrikli araç kullanımı altyapısı konusunda somut sonuçlar elde etmek üzere bir çalışma ekibinin kurulmasına karar verdiler.

Buna göre çalışma ekibi; İstanbul'da elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasını temin edecek projeleri şarj noktaları ekseninde arttırmak, elektrikli araç şarj noktalarını oluşturmak ve yaygınlaştırmak, filo kullanımına, kamu alanlarına ve yerleşim yerlerine özgü özel projeler geliştirmek, elektrikli araç şarj noktalarının işletilmesi için gerekli mevzuat araştırmalarını yapmak gibi konular üzerinde çalışarak önerilerde bulunacak.

ÇOK OKUNANLAR