SEKTÖREL › Elektrikli otomobilde sevindirici ÖTV oranı

Elektrikli otomobilde sevindirici ÖTV oranı

26 Şubat 2011 / 21:43 Elektrikli otomobillerin ÖTV oranının yüzde 3 ile yüzde 15 arasında olacağı açıklandı

Elektrikli otomobilde sevindirici ÖTV oranı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek elektrikli otomobiller için belirlenen vergi oranlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, gücü 85 kilowatt^'ı (113 bg) geçmeyen elektrikli otomobillerden yüzde 3, gücü 85 ile 120 kW arasında olanlardan yüzde 7 ve 120 kW'dan fazla olanlardansa yüzde 15 oranında ÖTV alınacak. Bunun yanında gücü 20 kW'yi geçmeyen elektrikli motosikletler için de ÖTV oranı da yüzde 3 olarak belirlendi.

Torba kanunda elektrikli otomobiller için yüzde 37 ile 84 oranında ÖTV öngörülmüştü. Ancak kanunda Bakanlar Kurulu'na vergi oranını sıfıra kadar düşürme yetkisi de verilmişti. Bu yetkinin kullanılarak ÖTV oranının ciddi oranda düşürülmüş olması, elektrikli otomobillerin ülkemizdeki geleceği açısından sevindirici bir haber. Tabi bu desteğin uzun süreli olması gerekiyor.

Renault Fluence Z.E yüzde 3'lük dilimde
Ülkemizde üretilen elektrikli Renault Fluence da motor gücüyle yüzde 3 'lük vergi dilimine giriyor. Buna göre Avrupa'da devlet desteğiyle 21.300 Euro'ya satılan otomobilin ülkemizde 26.300 Euro seviyelerinde bir fiyatla sunulacağı açıklanıyor. Fluence Z.E'nin Eylül 2011'de Türkiye yollarına çıkması bekleniyor.

ÇOK OKUNANLAR