SEKTÖREL › Citroen Türkiye'deki 20. yılını kutluyor

Citroen Türkiye'deki 20. yılını kutluyor

10 Mayıs 2015 / 22:36 Fransız üretici ülkemizde 20 yıldır Bayraktar Grubu tarafından başarı ile temsil ediliyor

Citroen Türkiye'deki 20. yılını kutluyor

Citroen, 95 yıllık marka yolculuğunun 20 yılını Türkiye’de Bayraktar Grubu ile geçirdi. Citroen’nin Türkiye’deki yolculuğuna eşlik eden Bayraktar Grubu, bu özel birlikteliğin 20. yılını markanın üst düzey yöneticileri ve basın mensupları ile birlikte kutladı. Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar’ın ev sahipliğinde, İzzetâbâd Kasrı’nda düzenlenen basın toplantısına; Citroen CEO’su Linda Jackson ile PSA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu-Afrika Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Quémard katıldı.

Citroen gibi güçlü ve köklü bir otomotiv markasının dünyadaki en büyük distribütörü olmaktan dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar şunları söyledi: “Citroen, otomobilin tarihi boyunca çığır açan devrimlere ve büyük buluşlara imza atmış olan bir marka. Kökleri 95 yıl öncesine uzanan Citroen markasının, ülkemizdeki 60 yıllık serüveninin son 20 yılı, grubumuzla birlikte başarılı bir işbirliğine dönüştü. 1995’ten bu yana yaptığımız çalışmalarımızı rakamlarla ifade etmek gerekirse; 270.000 adet araç satışı, 2 milyonun üzerinde servis girişi, bunun yanında da 40.000 adede yakın Türkiye üretimi Nemo satışı gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada, Türkiye geneline yayılmış, beşi grubumuza bağlı olmak üzere, 53 satış noktası ve 1.500’den fazla çalışanıyla Türkiye’deki tüketicilerimize hizmet veren büyük bir aileyiz. Türkiye otomotiv pazarından daha da büyük pay alıp söz sahibi bir oyuncu olmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu hedefimizin odak noktasında ise her zaman Citroen markası ve PSA grubu olmaya devam edecek. Bu yıl için 32.000'in üzerinde adet araç satışı gerçekleştirip, pazar payımızı %3.6 seviyesinin üzerine çıkartacağımızı öngörüyoruz.”

Citroen CEO’su Linda Jackson konuşmasına, Türkiye’deki 20 yıllık yolculuklarına eşlik eden Bayraktar Grubu ile çalışıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek başladı. Jackson: “Citroen’in performansı tüm dünyada pozitif bir ivme yakaladı. 2014 yılında dünya satışlarımız %4 oranında artış gösterirken, özellikle Avrupa ve Çin pazarında önemli yükseliş yaşandı. Avrupa satışlarımızın artışı %7 oranında oldu. Bu ivme yeni modellerimizden C4 Picasso, C4 Cactus ve Yeni C1’in başarıları ile gerçekleşti. C4 Picasso Avrupa’da MPV segmentinde 210.000’den fazla satış ile lider konumda bulunuyor. Türkiye’de 2014 Eylül ayında lanse ettiğimiz C4 Cactus bugüne kadar toplamda 65 bin adet sattı. Yine küçük araç segmentindeki yeniliğimiz C1 de 55.000 adet satışla çok iyi bir konumda bulunuyor.

2014’de C-Elysée modelimiz ile ilk kez WTCC (Dünya Binek Otomobil Şampiyonası)’ye katıldık ve ilk yılımızda markalar ve sürücüler klasmanlarında birincilik kazandık. C-Elysée modelimiz hem Çin hem de Türkiye pazarında çok başarılı bir satış grafiği yakaladı. C-Elysée Türkiye’de satışa sunulduğundan bu yana 32.000 adet satıldı. Yine geçen yıl lanse ettiğimiz C4 Cactus is, en son New York’ta “Yılın en iyi otomobil tasarımı” ödülünü alarak ödül sayısını 30’a yükseltti. 95 yıl içerisinde 50 milyondan fazla araç sattık”.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR