YENİ MODELLER › Chevrolet Sonic

Chevrolet Sonic

04 Şubat 2011 / 23:35 Chevrolet Aveo'nun yeni nesli 2010 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Sonic adıyla gün ışığına çıktı

Chevrolet Sonic

Chevrolet'nin uygun fiyatlı modeli Aveo'nun yeni nesli daha iddialı bir tasarıma ve yepyeni bir isme sahip. Hem sedan hem de 5 kapılı hatchback gövde tipleriyle tanıtılan Sonic, güncel Aveo'dan farklı olarak daha agresif ve dinamik bir görünüm sunuyor. Çift yuvarlaktan oluşan farları, öne doğru eğimli motor kaputu ve arkaya doğru yükselen omuz çizgisiyle sportif bir tasarıma sahip olan aracın, 17 inçlik jantları da sportif duruşu destekler nitelikte. Arka kapı kolları C sütununa gizlenen 5 kapılı hatchback versiyonun stop tasarımında motosikletlerden esinlenildiği açıklanıyor. Sonic'in iç mekanında da motosikletlerden esinlenildiği belirtilen bir detay mevcut. Bu detay analog devir saatinden ve dijital hız göstergesinden oluşan asimetrik gösterge tablosu olarak göze çarpıyor. Bunun yanında otomobilin ön konsolu da çift renkli bir tasarıma ve güncel Aveo'nunkinden çok daha modern bir görünüme sahip.

Chevrolet Sonic'te 1.4 ve 1.8 litrelik motorlar görev yapıyor. 6 ileri manuel şanzımanla birlikte sunulacak olan 1.4 litrelik turbo motorun 138 bg güç ve 1850-4900 devir bandında 200 Nm tork ürettiği açıklanıyor. Otomobilin 5 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri bulunacak olan 1.8 litrelik atmosferik motor seçeneğininse 135 bg güç ve 167 Nm tork verileri sunduğu belirtiliyor.

Çevik ve atletik bir sürüş karakterine sahip olduğu açıklanan Sonic'te önde McPherson ön amortisörlere ve viraj çubuğuna, arkadaysa yarı bağımsız torsiyon çubuğuna yer verilmiş. Sert bir gövde yapısı elde etmek için üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirilen Sonic'in ayrıca güçlü bir fren sistemine sahip olduğu da verilen bilgiler arasında. Güç destekli ön disklere, 4 kanallı ABS'ye ve elektronik fren gücü dağıtım sistemine sahip olan otomobilin üretimi 2011 yılının sonlarında başlayacak.

ÇOK OKUNANLAR