SEKTÖREL › BMW'den yeni bir marka: BMW i

BMW'den yeni bir marka: BMW i

26 Şubat 2011 / 04:31 Alman üretici BMW, gelecekteki elektrikli modelleri için 'BMW i' adında bir alt marka yarattı

BMW'den yeni bir marka: BMW i
Elektrikli otomobil macerasına bundan tam 42 yıl önce, 1969 yılında 1602 modeliyle başlayan BMW, ardından 1991 yılında E1, 2 sene önce tanıtmış olduğu Mini E ve son olarak da BMW ActiveE konsepti gibi elektrikli modeller geliştirdi. Alman marka şimdiyse elektrikli modeller için yepyeni bir marka kurduğunu açıkladı: BMW i.

Markanın BMW’ye olan bağları açıkça belirtilse de doğallığı ve fütüristik yapısıyla kendine özgü, farklı bir marka olduğu belirtiliyor. İlk modelleri i3 ve i8 olacak olan BMW i'nin merkezi Leipzig kenti olacak ve i3 burada üretilecek. Bu otomobilin 2013 yılının sonbaharında pazara sunulması bekleniyor. BMW, bu alt markayla kendi elini daha çok güçlendireceğini belirtirken, premium sınıfta yepyeni bir çağ başlatacağını da söylüyor. Gelişen dünyanın ihtiyaçları çerçevesinde geliştirilen BMW i “Born Electric” sloganıyla yola çıkıyor. BMW Group ayrıca, önümüzdeki yıllarda otomobil çeşitliliğini arttırmak adına New York’ta 'BMW i Ventures' adında 100 milyon dolarlık yatırımla yeni bir şirket kurduğunu kaydetti.

BMW i’den yepyeni iki model: i3 ve i8
2013 yılında pazara sunulacak i3 modeli, BMW Group’un ilk seri üretim tamamen elektrikli otomobili olacak. i8 ise, BMW Vision EfficientDynamics adlı konsept çalışmasından yola çıkıyor. Hibrid sistemli bu otomobil fişe takılabiliyor. Yüksek performanslı otomobilin ancak küçük bir otomobil kadar yakıt tükettiği ve emisyon değerlerine sahip olduğu belirtiliyor. Her iki modelde de devrim niteliği taşıyan LifeDrive adında yeni bir yapı kullanılacak. Aktarma organları alüminyum aksamlar içine yerleştirilecek. Otomobilin yolcu hücresiyse “CFRP” adında olağanüstü güçlü ancak hafif, karbonfiberle güçlendirilmiş plastikten oluşturulacak. BMW’nin geliştirmeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Draeger BMW i modelleriyle ilgili olarak “Her iki otomobil de kendi alternatif sürüş sistemleri için özel olarak tasarlandı. Akülerin getirdiği ekstra ağırlığın etkisini yok etmek için yenilikçi bir mimari ve CFRP kullandık. Bu, müşterilerimiz için, önemli ölçüde artırılmış elektrik kullanımıyla donatılmış üstün sürüş dinamikleri anlamına gelmektedir.” açıklamasını yaptı.

Her iki modelinde 2013 yılında Leipzig BMW fabrikasında üretileceği belirtiliyor. Yeni fabrika için 400 milyon Euro civarında yatırım yapılacağı ve 800 kişi için yeni iş fırsatı sağlanacağı da kaydediliyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR