KONSEPT › BMW Vision ConnectedDrive

BMW Vision ConnectedDrive

21 Şubat 2011 / 06:38 BMW'nin son konsepti Vision ConnectedDrive, hem tasarımı hem de özellikleriyle teknolojinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor

BMW Vision ConnectedDrive
BMW yine çarpıcı bir konsepte imza attı. İki kişilik bu fütüristik roadster, küçük kapıları, devasa ön hava girişleri ve koltukların gerisindeki bombeleriyle adeta bir sanat eseri gibi görünüyor. Birbirinden tamamen ayrılmış iki adet koltuğu bulunan araç bir konseptten beklendiği gibi fütüristik bir kabine de sahip.

Teknik detaylar hakkında henüz net bir bilgi verilmeyen otomobilin en büyük özelliğiyse adından da anlaşılacağı gibi hareket halindeyken çevreyle sürekli iletişim halinde olması. Otomobilin far ve stoplarına entegra edilen kameralar, çevreyi sürekli olarak gözlemleyerek sürüş konforu, güvenlik, performans ve yakıt ekonomisi üzerinde etkili olan tüm sistemlerle iletişime geçiyor. Bu da sürüş güvenliğini artırıyor.

Connected Drive'ın bir diğer özelliği de bir asistan görevi görmesi. Nasıl mı? Emotional Browser adı verilen bir özellik sayesinde, sürücünün telefonuna kayıtlı bir randevu araç tarafından farkediliyor ve ardından da navigasyon sistemi otomatik olarak devreye giriyor. Sisteme ayrıca araç içindekilerin hobileri ve ilgi alanları da kaydedilebiliyor.

Haber: Kerem TOKMAK


ÇOK OKUNANLAR