SEKTÖREL › BMW i8 İstanbul'da...

BMW i8 İstanbul'da...

31 Ekim 2012 / 02:12 Son 'Görevimiz Tehlike' filminde Tom Cruise'a eşlik eden i8 konsepti fuar öncesinde basına tanıtıldı

BMW i8 İstanbul'da...
BMWi konseptinin elektrikli sportif üyesi i8 İstanbul Autoshow 2012 için özel olarak Türkiye’ye getirildi. BMW'nin 'i' alt markasındaki iki konsept otomobilden biri olan i8, Borusan Otomotiv İstinye’de düzenlenen basın toplantısında görücüye çıktı. Sürdürülebilirlik ve bireysel mobilite çözümleriyle donatılan araç, elektrikli otomobil dünyasında çığır açmak niyetinde. Kullanıcıların günlük hayatını kolaylaştıracak mobil teknoloji sistemlerine sahip olan BMW i8’in 2014 yılında satışa sunulması planlanıyor.

'YENİ BİR MİLAT YARATIYORUZ'
Düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız BMWi’nin çağın gereksinimlerine her açıdan cevap verdiğini belirterek, “Bugün doğal kaynakların azaldığı ve mobil yaşamın hayatın her alanında etkin olduğu bir dünyada, tüm bu taleplere cevap verebilecek bir konseptin temsilcisi olan BMW i8’i sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.   Toplantıda konuşan BMW i Proje Yöneticisi Manuel Sattig ise gelişim ve dönüşümün birleşmesiyle  geleceğin teknolojilerini yakalamayı başardıklarını belirterek, “ BMWi ile  sürdürülebilirlik konusunda yeni bir milat yaratmanın yanı sıra, bireysel mobilite konusunda da bir milat yaratıyoruz” dedi.  BMWi’nin 360 derece elektrikli konsepti sayesinde, elektrikli araç sahiplerinin tüm sorularına yanıt verdiklerini kaydeden Sattig, “Sunduğumuz tüm teknolojik çözümlerin yanı sıra, müşterilerimize eşsiz ve yeni bir mobil yaşam tarzı da vaat ediyoruz” diye konuştu.

HAFİF VE DAYANIKLI

BMW i8’in dış gövde panellerinde karbonfiber kullanımı, aracın hem hafif olmasını hem de dayanıklı olmasını sağlıyor. Tamamı LED teknolojisi kullanan aydınlatmanın haricinde gövdesi üzerinde de LED ışıklandırmalara yer verilen i8, önde bulunan ve 131 bg üreten elektrikli motoru ve buna ek 223 beygir güç üreten benzinli motoruyla  0-100 km/s hızlanmasını 4.6 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı 250 km/s olarak verilen hibrit teknolojili aracın ortalama yakıt tüketimiyse sadece 2.7 lt/100 km.

Ev prizlerinden şarj edilebilen lityum iyon bataryası sayesinde BMW i8, yalnızca elektrik motoru ile 35 kilometreye kadar yol alabiliyor. 2+2 kişilik araç, dört kişi için yeterli alan sunarak, günlük kullanımda yüksek düzeyde pratiklik sağlıyor. BMW i8 LifeDrive mimarisi; aracın spor otomobil karakterini güçlendirmek, dolayısıyla olağanüstü performans ile mükemmel sürüş dinamikleri sunmak için özenle uyarlanmış. Ön aks modülündeki motor ve arkadaki yanmalı motor, yüksek gerilimli bataryayı taşıyan bir “enerji tüneli” ile birbirine bağlanıyor. Bu da aracın ağırlık merkezinin yere yakın olmasına ve sağladığı dinamik avantajlardan faydalanmaya olanak veriyor. 

BMWi KONSEPTİ HAKKINDA
Geleceğin trendlerini ve ihtiyaçlarını lüks otomobille birleştiren BMWi konsepti geleceğe yönelik otomobil ve mobilite hizmetlerinin gelişimi ile ilham veren tasarım ve büyük oranda sürdürülebilirlik ile tanımlanan yeni bir yüksek kalite anlayışının ifadesi olarak tanımlanıyor. BMW i markası, otomotiv dünyasına iki yeni otomobil sunuyor. Bir tarafta, üretim versiyonuyla önümüzdeki yılın sonunda yollara çıkması planlanan BMW i3 yer alıyor. BMW Group’un daha önce 'Megaşehir Otomobili' olarak bilinen ilk tümüyle elektrikli seri üretim aracı olan bu araç, temel olarak kentsel mobilite zorlukları üzerine odaklanıyor. Ardından geleceğe dönük, akıllı ve yenilikçi BMW i8 ise en modern haliyle bir spor otomobil. Plug-in hibrid çözümü ile sürüş keyfini son derece düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleriyle sunmak üzere tasarlanan araç, yanmalı motor ile elektrikli çekiş sistemini bir araya getiriyor.

Otomobillerden bağımsız olarak da kullanılabilen ek bir mobilite hizmetleri yelpazesi, araçların yanısıra BMW i’nin ayrılmaz bir parçası konumunda. Bunlar arasında; mevcut park alanlarının daha iyi kullanılmasını sağlayan çözümlerin yanı sıra yerel bilgi, intermodal rota planlaması ve premium otomobil paylaşımı gibi hizmetler yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR