YENİ MODELLER › BMW i8 dünyanın ilk lazer aydınlatmalı otomobili!

BMW i8 dünyanın ilk lazer aydınlatmalı otomobili!

10 Mart 2014 / 13:44 BMW i8 dünyanın lazer farlar ile seri üretimine başlanan ilk otomobili ünvanına sahip oldu

BMW i8 dünyanın ilk lazer aydınlatmalı otomobili!

İlk olarak 2011 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sunulan lazer aydınlatma teknolojisini öncelikle BMW i8 modelinde hayata geçiren Bavyeralı üretici, bu teknolojiyi 2014 yılının sonbaharından itibaren tüm seri üretim modellerinde kademeli olarak kullanmaya başlayacak. Lazer farların ışığı son derece parlak olmasına rağmen insan gözüne daha iyi gelen gün ışığına yakın bir özellik taşımasıyla farklılaşıyor.

Standart olarak LED farlarla üretilen BMW i8’in uzun far mesafesi, opsiyonel olarak sunulan lazer teknolojisiyle 600 metreye ulaşıyor. Böylece modern LED uzun farların aydınlatma mesafesi iki katına çıkarılabiliyor. Yeni lazer teknolojisi sayesinde, hali hazırda enerji tasarrufu sağlayan LED farlara göre yüzde 30 oranında ek bir enerji verimliliği elde ediliyor.

231 bg maksimum güce sahip 1.5 litrelik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru 131 bg’lik elektrikli motor ile eşleyen bir sisteme sahip olarak yollara çıkan seri üretim BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. Otomobil, aynı zamanda gücünü üç silindirli benzinli motordan alan ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Silindir hacmi başına elde edilen 154 HP'lik motor gücü yüksek performanslı spor otomobil genlerini ortaya koyarken, bu değer aynı zamanda BMW tarafından elde edilen en yüksek değerlerden biri olmasıyla göze çarpıyor. i8'in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe COMFORT modunda 500 kilometrenin üzerinde olduğu iddia edilirken, ECO PRO modunda menzilin yüzde 20 oranında artırılabileceği söyleniyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR