KONSEPT › BMW ActiveE Concept

BMW ActiveE Concept

13 Şubat 2011 / 20:37 BMW’nin elektrikli otomobili 'ActiveE Concept' Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak

BMW ActiveE Concept
BMW’nin ikinci elektrikli otomobil deneyimi olan ActiveE Concept, aslında bildiğimiz  1 Serisi Coupe. Ancak otomobilin yakıt tankı,motoru ve şanzımanının yerini 3 büyük lityum-iyon pil almış. 200 litre bagaj hacmi ve 4 kişilik oturma kapasitesine sahip otomobilin pilleri ise optimum sıcaklıkta tutulabilmesi adına sıvı soğutma sistemiyle soğutuluyor.

Sürücü ayağını gaz pedalından çektiğinde, otomobil frenlenirken piller yeniden doluyor. Ayrıca ECO PRO Mod sistemi sayesinde kalorifer ve klima benzeri üniteler daha az verimle çalışarak tutumluluk sağlanıyor. Otomobil toplamda 168 hp güç, 250 Nm tork üretirken 0’dan 100 km/s hıza da 9 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin düşük ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık dağılımı sayesinde BMW dinamizmini kaybetmediği açıklanıyor.

İç mekanda devir göstergesi yerine şarj durumu hakkında bilgi veren bir gösterge kullanılırken, mavi renkli dikiş gibi ayrıntılara da yer veriliyor. Otomobilin herhangi özel bir kaynağa bağlı kalmaksızın geleneksel prizlerde 5 saat içinde şarj olduğu belirtiliyor.

Haber: Kerem TOKMAK


ÇOK OKUNANLAR