RÖPORTAJ › 'Biz geleceği şekillendiriyoruz'

'Biz geleceği şekillendiriyoruz'

03 Mart 2011 / 19:54 Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ve Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu Ajansotomobil'in sorularını yanıtladı...

'Biz geleceği şekillendiriyoruz'
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Cenevre Otomobil Fuarı'nda biraraya geldik...

Renault, sergilediği konseptlerle geleceğe odaklanan bir firma imajı çiziyor. Bu konuda neler diyebilirsiniz?

İ.A: Biz geleceğin otomobillerini ve geleceği şekillendiriyoruz. Sustainable Mobility yani sürdürülebilir mobilite stratejisine uygun modeller yaratıyoruz. Bu stratejinin temelinde, çevrecilik, teknolojik gelişme ve insanların gelecekteki beklentilerine cevap verecek üretim anlayışı yatıyor. Yeni bir marka kimliğine ulaşıyoruz ve bu kimliği de yeni modellerimizde çok net görebiliyorsunuz.

Türkiye pazarına son dönemlerde pekçok yeni model sundunuz. Yakın zamanda başka ne gibi yenilikleriniz olacak?
İ.A: Nisan ayında Megane CC’yi Türk tüketicisinin beğenisine sunmuş olacağız. Megane CC, coupe-cabrio formunda çok niş bir otomobil. Daha sonraki yeniliğimizse Eylül ayı içerisinde sunacağımız Fluence Z.E olacak. Elektrikli otomobillerle ilgili yasal düzenleme hazır, ancak teknik altyapının da yetişmesi lazım. Bu yüzden yerel yönetimlerin de hızlı davranması gerekiyor.

Elektrikli araçlar için belirlenen ÖTV oranları hakkında neler diyebilirsiniz?
İ.A: Biliyorsunuz elektrikli otomobillerin ÖTV oranı motor gücüne göre yüzde 3 ile yüzde 15 arasında belirlendi. Elektrikli Fluence, motor gücü 85 kW’yi geçmediği için en alt dilime giriyor. ÖTV’nin yüzde 3 olarak uygulanması önemli bir mesaj içeriyor. Bu mesaj; Türkiye’nin yüksek teknolojiye sahip, çevreci ve yüksek katma değer üreten yatırımların rekabetçi şartlarla oluşması için önemli bir üretim üssü olduğudur. Tabi bunu otomotiv sektörünün en iyi şekilde kullanması gerekiyor.

Fluence Z.E dışındaki diğer elektrikli modeller hangileri olacak?
İ.A: Renault, 4 modelinin seri üretimini açıkladı. Fluence Z.E dışında Kangoo Z.E, Twizy ve  ZOE modellerimiz üretilmeye başlanacak. ZOE önümüzdeki yıl Avrupa yollarına çıkmış olacak. Bu işe çok ciddi bir şekilde inanıyor ve otomobilin geleceğinin burada olacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin de bu teknolojinin adresi olarak daha şimdiden elde edeceği know-how ilerisi için büyük bir avantaj.

Cenevre Otomobil Fuarı'nda İbrahim Aybar'ın yanısıra Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'na da bazı sorular yönelttik...

2011 yılında toplam ne kadar üretim yapmayı planlıyorsunuz?
T.T: Üretim adedimiz getiğimiz yıl 307.000 adetti. Toplam kapasitemizse 360.000 adet. Bu yıl, geçen yıla göre 10.000 ile 15.000 adet fazla üretim yapacağımızı düşünüyoruz.

Bugüne kadar kaç adet Fluence Z.E ürettiniz ve 2011 toplam adedi ne olur?
T.T: Fluence Z.E üretimiz geçtiğimiz yılın sonunda başladı ve bugüne kadar toplam 100 adet ürettik. Yılın geri kalan döneminde hızlanarak 2011 yılı için toplam 6500 adet Fluence Z.E üretimi yapmayı planlıyoruz.

Bu üretimin ne kadarı Türkiye için olur?
T.T: Fluence Z.E için belediyelerden siparişler var, ayrıca filo kullanımı için kamu kuruluşlarından da siparişler olacak. Ancak bireysel kullanıma yönelik satışımız sene sonunda ya da önümüzdeki yıl olacak. İnsanların elektrikli otomobillerin satın alma şartlarını sindirmeleri için biraz zaman gerekiyor.

ÖTV’de yapılan düzenlemeden memnun musunuz? Daha fazla bir destek olmasını istermiydiniz?
T.T: ÖTV’de yapılan ayarlama Avrupa’daki devlet desteğiyle örtüşüyor. Dolayısıyla bizim için istediğimiz seviyede bir devlet desteği ve bundan memnunuz.

Röportaj: Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR