SEKTÖREL › Avrupa'nın en çevrecisi yine Fiat!

Avrupa'nın en çevrecisi yine Fiat!

12 Mart 2013 / 15:31 Fiat üst üste 6'ncı kez Avrupa'nın en çevreci otomobil markası seçildi

Avrupa'nın en çevrecisi yine Fiat!
Fiat, otomotiv verileri konusunda hizmet veren JATO Dynamics'in araştırma sonuçlarına göre 2012 yılının en çevreci otomobil markası oldu. Fiat, 2012 yılında ulaştığı 119,8 g/km’lik ortalama CO2 emisyon değeriyle üst üste 6’ncı kez Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısını gösterdi.

Bu başarısını sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerinin bir sonucu olarak gören Fiat, son 6 yılda pazara sunduğu araçların ortalama CO2 emisyon değerini 137,3 g/km’den 119,8 g/km’ye indirerek %13 oranında azaltmayı başardı. Fiat ayrıca, Avrupa Birliği tarafından 2015 yılı için belirlenen 130 g/km’lik hedefi şimdiden yakalamakla kalmadı, bu hedefin daha da altında bir CO2 emisyon değerine ulaştı.

Fiat’ın yinelediği bu başarıda ekonomik MultiAir ile ödüllü TwinAir motorların yanı sıra MultiJet dizel motorların da büyük katkısı oldu. Çevreci ve ekonomik motor teknolojilerini sürekli geliştiren Fiat, son olarak doğal gaz ve benzin olmak üzere 2 farklı yakıtı birlikte kullanabilen 80 bg gücündeki 0.9 litre TwinAir Turbo motoru devreye aldı. Avrupa’nın en büyük CNG’li araç üreticisi konumundaki Fiat, CNG ve benzinli TwinAir teknolojisine sahip modelleriyle çevreye duyarlılığını bir kez daha ortaya koyuyor. Son 15 yılda 500 bin adetten fazla CNG ile çalışan araç satışı gerçekleştiren Fiat, yeni teknolojileriyle bu rakamı artırmayı hedefliyor. 

ÇOK OKUNANLAR