SEKTÖREL › Autobest ödülü Hyundai Elantra'nın oldu

Autobest ödülü Hyundai Elantra'nın oldu

08 Şubat 2012 / 01:37 Geçtiğimiz yıl dünyanın en çok satılan ikinci otomobili olan Elantra, Autobest ödülünü aldı

Autobest ödülü Hyundai Elantra'nın oldu
Hyundai Elantra, “AutoBest 2012” ödülünü, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen özel bir törenle aldı. 2011 yılında toplamda 1,01 milyon adet satılarak geçtiğimiz yıl dünyanın en çok satılan ikinci otomobili olan Elantra’nın ödülünü, Hyundai Motor Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı Allan Rushforth teslim aldı. Törende bir konuşma yapan Rushforth; “Hyundai adına bu değerli ödülü teslim aldığım için çok mutluyum. Elantra’nın ilk uluslararası ödülü olan “AutoBest 2012 Yılın Otomobili Ödülü” bizim için büyük önem taşıyor. Tüm jüri üyelerine ödül için teşekkür ederim” dedi.

“Yılın Otomobili” ödülünü takdim eden AutoBest Başkanı Ilia Seliktar ise ödül töreninde yaptığı konuşmada “Bu yıl finale kalan 5 otomobil arasında zorlu bir mücadele oldu. Avrupa’nın otomobil satın alma sürecindeki en mantıklı tercih olan Hyundai Elantra mücadelede rakiplerini geride bırakmayı başardı. AutoBest ödülünün ardından Kuzey Amerika’da da yılın otomobili olarak seçilen Elantra, her iki kıtada da göstermiş  olduğu başarı ile kendini ispatladı” dedi.

Avrupa’nın 15 farklı ülkesinin tanınmış otomotiv editörlerinin bir araya gelerek oluşturduğu AutoBest, gelişmekte olan Avrupa pazarları için “Yılın En İyi Otomobili”ni belirliyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Polonya, Macaristan ve Ukrayna gibi ülkelerden oluşan ve 2000 yılında kurulan AutoBest, bu yıl 11’inci kez düzenlendi ve Hyundai Elantra’yı yılın otomobili olarak seçti.

Geçtiğimiz Ekim ayında Hyundai Elantra’nın test sürüşünü gerçekleştirmek için Türkiye’yi ziyaret eden AutoBest jüri üyeleri, kararlarını Aralık ayında açıkladı. Hyundai Elantra, 15 jüri üyesinin 10’undan en yüksek notu alarak toplamda 839 puanla AutoBest 2012 ödülüne hak kazandı. AutoBest puanlandırmasında fiyat, tüketim, kullanışlılık, bagaj kapasitesi, teknoloji, sürüş dinamikleri, dizayn, markanın bayi ve servis ağının yaygınlığı ve yedek parça tedariği gibi toplam 13 farklı kriter yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR