KONSEPT › Audi'nin e-tron prototipi testlere başlıyor

Audi'nin e-tron prototipi testlere başlıyor

13 Mart 2018 / 01:16 250 test otomobili, dünyanın dört bir yanında en zorlu koşullarda test edilecek

Audi'nin e-tron prototipi testlere başlıyor

Audi’nin tamamen elektrikli ilk modelinin prototipi Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahneye çıktı. Kamuflaj desenli dış görünümünün ardında, Audi’nin lüks sınıf modellerine eşdeğer bir bagaj hacmi ve beş kişinin rahatça sığabileceği bir iç mekan sakladığı açıklanan e-tron'un uzun mesafe yolculuklara uygun bir menzil ve gelişmiş şarj seçenekleri sunduğu iddia ediliyor.

Audi e-tron’un seri üretim versiyonları, azami 150 kW kapasitesine sahip hızlı şarj istasyonlarında şarj edilecek. Verilen bilgiye göre; SUV’nin yolculuğuna devam edecek güce ulaşması içinse 30 dakika şarj olması yeterli. Quattro dört tekerlekten çekiş sistemini de yeni bir çağa taşıyan prototipin her zeminde güçlü bir performans sunacağı belirtiliyor.

Bu ilk yüde 100 elektrikli modelin şirketin geleceği için bir kilometre taşı niteliği taşıdığını belirten Audi AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Dört kapılı Gran Turismo, Audi e-tron Sportback konseptinin seri üretim versiyonu ve bu sportif SUV’yi takip edecek yeni bir kompakt ile 2020 yılına dek ürün gamımıza üç adet tümüyle elektrikli otomobil eklenecek. 2025 yılına kadar ise tüm segmentler ve konseptler genelinde 20’nin üzerinde elektrikli ve hibrit model piyasaya süreceğiz” şeklinde konuştu.

Audi’nin elektrikli SUV modeli, yıl sonunda gerçekleşecek lansmanından önce, dört kıtada test edilecek. İskandinavya soğuğundan Afrika’nın sıcaklarına, Asya’daki yüksek rakımlı bölgelerden Nürburgring pistine, Çin’in kalabalık şehirlerinin sıkışık trafiğinden Amerika’daki otoyollara dek, bu elektrikli SUV’nin çok yönlülüğünü en zorlu koşullar altında gerçekleştirilecek amansız testlerde kanıtlaması gerekiyor.

Testlerde kullanılacak yaklaşık 250 Audi e-tron prototipi, toplamda 85.000 saat sürüş ile 5 milyon kilometre, yani dünyanın çevresinde 125 kez dönmeye eşdeğer bir mesafe kat edecek.

ÇOK OKUNANLAR