SEKTÖREL › Audi'den dijital iç dikiz aynası!

Audi'den dijital iç dikiz aynası!

24 Ağustos 2012 / 02:46 Audi, Le Mans araçlarında kullandığı dijital dikiz aynalarının seri üretimi için ilk adımı attı

Audi'den dijital iç dikiz aynası!
Audi, yeni bir teknolojiyle sürüşü daha da güvenli hale getirmeye hazırlanıyor; berrak görüntüler ortaya koyan dijital iç dikiz aynası bu yılın sonunda Audi R8 e-tron ile seri üretime giriyor. Audi’nin Le Mans şampiyonu modellerinde olduğu gibi arka camın olmadığı R8 e-tron da geleneksel iç dikiz aynası bulunmuyor. Bu aynanın halefi ise, yüksek teknoloji ürünü, bir kamera/monitör sisteminden oluşan dijital iç dikiz aynası oluyor.

Kontrol ünitesi sürekli biçimde yüksek kontrast ve berrak bir görüntü meydana getiren dijital ayna, karanlık saatlerde akıllı kontrol sistemi sayesinde, başka araçların farlarından gözün kamaşmasını önlüyor. Göstergenin sürücü seçimine bağlı olarak karartılıp, devre dışı bırakılabildiği bu yeni teknolojide, gelecekte monitöre ek bilgileri ilave etme konusunda da çalışılıyor.

Küçük, ultra hafif kamera, aerodinamik açıdan optimize edilmiş bir yuvaya yerleştirilmiş. Sadece birkaç milimetre çapında bir lensin kullanıldığı ayna, geleneksel iç dikiz aynasına göre çok daha geniş bir görüş alanını kapsıyor. Geleneksel iç dikiz aynasının yerine monte edilen çaprazlama 7,7 inç ekranlı renkli monitör, kameradan alınan dijital görüntüyü aktarıyor.

Audi’nin geliştirdiği dijital aynada yer alan AMOLED ekran ilk kez bir otomobilde kullanılıyor. Ekranda kullanılan organik malzemeler düşük voltajda kendiliğinden aydınlatma özelliğine sahip, yani arka aydınlatma gerektirmiyor. Geleneksel LCD monitörlere göre enerji bakımından da daha verimli, daha ince ve daha hafif olan bu ekranlar, ortam sıcaklığı ne olursa olsun birkaç milisaniyede açılıp kapanabiliyor.

Efsanevi Le Mans 24 Saat yarışlarında, Audi’ye ilk üç sırayı getiren R18 e-tron quattro ve R18 ultra yarış otomobillerinde ilk kez kullanılan dijital iç dikiz aynası zorlu yarış koşullarında güvenilirliğini kanıtladı.

ÇOK OKUNANLAR