YENİ MODELLER › Audi TT ve R8'e sportif dokunuşlar...

Audi TT ve R8'e sportif dokunuşlar...

17 Temmuz 2017 / 18:49 R8 ve TT için hazırlanan Retrofit serisi ile sportifliği ve sürüş dinamizmini arttırmak mümkün

Audi TT ve R8'e sportif dokunuşlar...

Audi kısa süre önce quattro GmbH'nin adını Audi Sport olarak değiştirdiğini açıklamıştı. Bu isim değişikliğinin ardından şirket, Audi Sport Performans Parçaları’nı üretmeye başladı. Audi Sport tarafından sunulan Retrofit serisi, ilk olarak markanın TT ve R8 modelleri için 2017 yazının sonunda satışa sunulacak. İlerleyen zamanlarda ise diğer model serileri için üretilen parçalar da listeye eklenmiş olacak.

Audi Sport Performans Parçaları dört ana başlıktan oluşuyor: Yürüyen aksam, egzoz sistemi, dış ve iç mekan parçaları... Standart fren balatalarına oranla daha güçlü ve daha dayanıklı olan spor fren balatalarını içeren bu seride Audi TT, TTS ve TT RS için birçok fren soğutma kiti de sunulmakta. Ayrıca Audi TT ve Audi R8 modelleri için yükseklik ayarlı süspansiyon sistemleri ve 20 inçlik siyah jantlar da alınabilecek. Audi TT’de ağırlığı 7.2 kilograma, Audi R8’de ise 8 kilograma kadar azaltan bu jantlar, R8'de 245/30 R20 (ön) ve 305/30 R20 (arka) ebatlarında lastiklerle birlikte görev alırken, Audi TT’de ise 255/30 R20 boyutlarında lastiklerle sunulacak. Tüm bunların yanı sıra, quattro özelliğine sahip TT coupé modelinin arka aksı için geliştiriilen bir travers takviye çubuğu da seçenekler arasında bulunacak. Bu parça, rijitliği artırıyor ve yol tutuşu daha da iyileştiriyor. Audi Sport Performans parçaları, Akrapovic tarafından geliştirilen egzoz sistemini de içeriyor.

c87e1443eac4ce997c6197910c5a8cac_0.jpg

DAHA AERODİNAMİK GÖVDELER...

Audi Sport performans parçalarının sunduğu en görkemli özellik ise rüzgâr tünelinde geliştirilmiş olan Aero kitler. Bu kitler, Audi R8 ve Audi TT’ye ön hava girişleri, yan etekler ve difüzörde belirgin vurgular ekliyor. Ön taraftaki splitter ve yan kanatlar gibi tampon aksesuarlarının yanısıra, büyük boyutlu sabit arka kanat da aero kit kapsamında sunulmakta. Ayrıca Audi TT için geniş hava menfezli motor kaputu da mevcut. Tüm parçalar, Audi R8 için karbon fiber takviyeli polimer'den (CFRP), Audi TT içinse CFRP ve plastikten yapılmış. Bu aksesuarların tamamında Audi Sport logosu bulunuyor.

Seri cazip iç mekân parçalarıyla tamamlanacak.Örneğin; Audi R8 ve TT için ekstra çoklu fonksiyon (Multifunction plus) özellikli spor bir direksiyon sunulacak. Alkantra kaplı bu özel direksiyonda, saat 12 yönünü gösteren kırmızı bir çizgi yer alıyor. Audi Sport, TT’ye özel olarak çarpraz bağlantılı bir CFRP gergi de geliştirmiş. Bu paröa, arka koltukların yerine geçiyor ve ağırlığı 20 kilogram kadar azaltarak rijitliği arttırıyor.

ÇOK OKUNANLAR