YENİ MODELLER › Audi, ikinci jenerasyon Q5’i gösterdi

Audi, ikinci jenerasyon Q5’i gösterdi

01 Ekim 2016 / 17:49 Tamamen yenilenen otomobil artık daha sportif ve çok yönlü…

Audi, ikinci jenerasyon Q5’i gösterdi

Audi yeni jenerasyon Q5 modelinin üzerindeki örtüyü Paris Otomobil Fuarı’nda kaldırdı. Satışına önümüzdeki yılın başından itibaren başlanacak olan otomobil, yeni tasarımının yanı sıra yeni teknolojileri ile dikkat çekiyor. Daha köşeli tasarıma sahip burnu ve daha keskin çizgileri ile ağabeyi Q7’ye daha benzer bir tasarıma kavuşan yeni Q5’in arka kısmında da yine daha köşeli hatlara yer verilmiş. 4.66 metre uzunluğu, 1.89 metre genişliği, 1.66 metre yüksekliği ve 2.82 metrelik aks aralığı ile yerine geçtiği modele kıyasla daha büyük boyutlara sahip olan yeni otomobil büyüyen boyutlarına karşın selefine göre 90 kilograma kadar daha hafif olabiliyor. Yeni SUV’nin aerodinamik verimliliği üzerinde de duran Audi tasarımcıları otomobilin 0.30 Cd’lik hava sürtünme katsayısı ile birlikte bu alanda sınıfının ileri gelen modelleri arasında yer almasını sağlamış.

Büyüyen boyutlarının da etkisiyle artık daha geniş bir yaşam alanı sağlayan yeni Q5, üç kollu çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, 12.3 inçlik yüksek çözünürlüklü gösterge paneli, 8.3 inçlik ekrana sahip infotainment sistemi, iki farklı klima sistemi opsiyonu ve pnömatik masaj fonksiyonlu koltuklar gibi donanımlar ile birlikte tercih edilebiliyor. Alman üretici otomobilin bagaj hacminin arka koltukların pozisyonuna göre 550 litre ile 610 litre arasında değiştiğini açıklarken bu miktar yeni jenerasyon otomobilin ilk jenerasyon otomobile kıyasla 10 litrelik fazla bagaj hacmine sahip olduğu anlamına geliyor.

Avrupa’da biri benzinli, dördü dizel olmak üzere beş farklı motor seçeneğine sahip olacak olan yeni Q5’in tek benzinli motor seçeneği 252 bg’lik 2-litre hacimli TFSI ünite olarak öne çıkıyor. İkinci jenerasyon SUV’nin dizel motor seçeneklerinin güçleri ise 150 bg ile 286 bg arasında değişiyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR