SEKTÖREL › Audi elektrikli otomobillere odaklanıyor!

Audi elektrikli otomobillere odaklanıyor!

17 Mayıs 2018 / 00:54 Audi, 2025 yılında 800 bin adet elektrikli ve plug-in hibrit araç satmayı hedefliyor

Audi elektrikli otomobillere odaklanıyor!

Audi, önümüzdeki yıllarda yaklaşık 40 milyar Euroluk bir yatırımı; e-mobilite, otonom sürüş ve dijitalleşme gibi stratejik alanlara yönlendirecek. Bunun sonucunda da marka 2025 yılına kadar 20'yi aşkın elektrikli modeli ürün yelpazesine ekleyecek. Audi e-tron Sportback 2019 yılında piyasaya sürülecek. Audi e-tron GT ise 2020 yılında satışa sunulacak. Bunlara ek olarak 2020 yılında premium kompakt segmente elektrikli bir model ekleyecek olan marka bu otomobillerle birlikte 2025 yılında tamamen elektrikli ve plug-in hibrit modellerden oluşan yaklaşık 800 bin araç satmayı hedefliyor.

Audi e-tron; Brüksel'de yüksek hacimli, CO2 nötr sertifikalı bir üretim süreciyle imal edilecek ilk premium otomobil olacak. Brüksel'in izinden giden Audi, dünya çapındaki tüm üretim tesislerini 2030 yılına kadar CO2 nötr hale getirecek.

E-tron'un piyasaya sürülmesiyle birlikte, Avrupa'daki Audi müşterileri yüksek performanslı şarj altyapısından yararlanabilecek. Audi, Ionity ortak girişimi aracılığıyla bu altyapının geliştirilmesine katkı sağlıyor. Audi e-tron'un üretim versiyonu, hızlı şarj istasyonlarında 150 kilovata kadar şarj edilebilen ilk otomobil olacak. Bu istasyonlarla birlikte elektrikli SUV, 30 dakikadan kısa bir süre içinde uzun yola çıkmak için hazır olacaktır. Söz konusu araç Lithium-ion aküsü sayesinde WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Ticari Taşıtlar Test Prosedürü) sürüş döngüsü kapsamında 400 kilometreyi aşkın bir menzile ulaşabiliyor.

E-tron prototipinin üretim versiyonu Audi müşterilerine sürüş destek sistemleri veya infotainment özelliği gibi fonksiyonları, araç satın alındıktan sonra dahi rahatlıkla ekleme imkanını ilk kez sunuyor. Giderek daha fazla dijital içerik ve hizmet, sürücülerin kullanımına sunulacak..

ÇOK OKUNANLAR