SEKTÖREL › Audi, elektrikli bisiklet geliştirdi

Audi, elektrikli bisiklet geliştirdi

13 Mayıs 2012 / 14:40 Audi logolu 'e-bike' elektrikli motoru sayesinde 80 km/s hıza çıkabiliyor

Audi, elektrikli bisiklet geliştirdi
Audi’nin Almanya Ingolstadt'daki mühendisleri tarafından geliştirilen konsept Audi e-bike, ultra hafiflik, e-tron elektrikli motor teknolojisi ve connect bilişim teknolojisi gibi markanın üç büyük tasarım felsefesini buluşturuyor. Mühendislerin motor sporlarından aldıkları ilham ile tasarladıkları e-bike’ın karbon gövdesi sadece 1.6 kilogram ve tekerleklerinin her biri ise 600 gram ağırlığında. Elektrik motorları ve piller de eklendiğinde, bisiklet sadece 21 kilogram geliyor.

2,5 saat şarj ile 80 kilometre gidiyor
250 Nm tork üreten 3 bg’lik (2.3 Kw) elektrik motoru 2,5 saate tam olarak şarj edilebiliyor. Audi e-bike’ın üç farklı sürüş modu bulunuyor. Bisiklet sadece pedal gücüyle hareket edebildiği gibi, elektrikli motor ve kas gücü birleşince saatte 80 kilometre hıza ulaşabiliyor. Sadece elektrik motoru kullanıldığında ise azami 80 kilometre yol yapılabiliyor.

Audi e-bike’in devrim niteliğindeki yeniliklerinden biri de, vücut hareketleriyle kontrol edilebilmesi. Kullanıcı ağırlığını öne doğru verdiğinde bisiklet hızlanırken, geriye yaslandığındaysa yavaşlıyor. Çalınmaya karşı, otomobillerde kullanılan immobilizer teknolojisine sahip olan bisiklet, kullanıcısının akıllı telefonuyla WLAN üzerinden iletişime geçiyor, iki sistem birbirini tanıdığında da immobilizer devreden çıkıyor. 

ÇOK OKUNANLAR