GÜNDEM › Audi A8 L Security

Audi A8 L Security

19 Şubat 2011 / 03:05 En lüks Audi, prestij ve konfordan ödün vermeden üst düzey güvenliğe odaklanıyor

Audi A8 L Security
Belirli bir sektörde ya da devlet kurumunda makam sahibi insanların güvenliğini sağlamak amacıyla üretilen A8 L Security, güzelliğiyle olduğu kadar güvenlik seviyesiyle de dikkat çekiyor. Dışarıdan bakıldığında normal bir A8 Long’tan hiçbir farkı olmayan otomobil, 5.27 metre gibi devasa bir uzunluğa sahip. Otomobilde kullanılan özel çelik, polikarbonat kaplı özel cam dokusu ve aramid doku yüzünden toplam ağırlık 1.4 ton artmış olsa da sunulan güvenlik seviyesi performanstan feragat etmeye değer gibi görünüyor.

Otomobil birçok ağır makineli tüfekten el bombasına kadar tehdit unsuru olabilecek çoğu etmene karşı korunaklı hale getirilmiş. Bu sayede VR 7 sınıfı balistik koruma seviyesine sahip olan otomobil, acil durumlarda kapılarını patlatabiliyor, herhangi bir yangın durumunda birçok noktaya köpük püskürtebiliyor ve zehirli gazlar yolcular tarafından solunmasın diye kabine basınçlı oksijen sağlayabiliyor.

Tüm bunların yanısıra otomobilde yüksek konfor seviyesinden de ödün verilmemiş. Arkada 10 inçlik iki adet monitör barındıran Audi, isteğe bağlı olarak sağ arka koltukta ısıtma-soğutma-masaj fonksiyonları da sunuyor.

Bu denli ağır bir otomobili sırtlamaksa 6.3 litrelik W12 üniteye düşüyor. W12 motor etkileyici bir sese sahipken, 4750 d/d’de 500 bg güç ve 625 Nm tork değerleri sunuyor. Büyük silindir hacmine rağmen 100 km’de 13.5 litre yakıt tükettiği öne sürülen A8 L Security’nin son hızıysa güvenlik sebebiyle 210 km/s olarak sınırlandırılmış.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR