YENİ MODELLER › Audi A1

Audi A1

31 Ocak 2011 / 23:27 Audi, A1 modeliyle premium küçük sınıfa giriş yaptı. Bu otomobilin en büyük rakibi MINI Cooper olarak görülüyor

Audi A1

Audi, yabancı olduğu bir sınıfa giriş yaptı. Bundan 3 yıl önce Tokyo Otomobil Fuarı'nda "Metroproject quattro" adıyla tanıtılan küçük Audi konsepti, Cenevre'de üretime hazır haliyle karşımıza çıkmıştı. Audi A1 adı verilen bu otomobil, Alfa Mito, MINI Cooper ve kendisi gibi yeni bir otomobil olan Citroen DS3 ile rekabet ediyor. Alman üretici, A1'i modern ve benzeri olmayan bir tasarıma sahip, sınıfının en sportif otomobili olarak tanımlıyor. Aracın tasarımı bizce de oldukça ilginç ve dikkat çekici. A1 ayrıca 0.32 cd'lik rüzgâr direnç katsayısı ile sınıfının en aerodinamik otomobili. 3950 mm uzunluğa, 1740 mm genişliğe ve 1420 mm yüksekliğe sahip olan A1, MINI Cooper Hatch'den biraz daha iri bir otomobil.

Aracın kabin içi de etkileyici görünüyor. Özellikle uçakların kanat tasarımından etkilenerek geliştirilmiş ön konsol ve jet türbinlerinden esinlenilerek tasarlanmış havalandırma ızgaraları dikkat çekici. Kabininde kişiselleştirme olanakları sunan aracın göstergeleri tamamen LED'lerden oluşuyor. 267 litrelik (arka koltuklar katlandığında 920 lt) bir bagaj sunan aracın opsiyon listesinde, üst sınıf Audi'lerden hatırladığımız MMI sistemi de bulunuyor.

ÜLKEMİZDE 3 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ

A1, iki benzinli ve bir de dizel olmak üzere toplam 3 motor seçeneğiyle sunuluyor. Benzinli versiyonlarda 1.2 lt (86 bg) ve 1.4 lt (122 bg) TFSI güç üniteleri; dizel modeldeyse 105 bg'lik 1.6 lt'lik TDI motor görev yapıyor. 1.4 litrelik TFSI motorun aracı 100 kilometre hıza 9.2 sn'de ulaştırdığı açıklanıyor. Bu motor seçeneği yedi kademeli S-tronic şanzımanla da alınabiliyor. Tüm motorlarda direkt enjeksiyon ve turbo beslemenin yanısıra Audi'nin 'modular efficiency platform' adını verdiği teknolojik yenilikler bulunuyor. Bunlar arasında stop- start sistemi ve fren esnasında ortaya çıkan enerjiyi depolayan enerji geri kazanım sistemleri de yer alıyor. Aracın özellikle dizel motor seçeneği ekonomik ve çevreci karakterleriyle öne çıkıyor. 105 bg gücündeki TDI motorlu A1'in ortalama yakıt tüketimi 3.9 lt/100 km olarak açıklanmakta.

ÇOK OKUNANLAR