SEKTÖREL › Astra Sports Tourer gün sayıyor

Astra Sports Tourer gün sayıyor

01 Şubat 2011 / 22:54 Opel'in kompakt station modeli Astra Sports Tourer 46.389 TL'den başlayan fiyatlarla çok yakında Türkiye'de olacak

Astra Sports Tourer gün sayıyor
Yeni Opel Astra'nın en az hatchback model kadar dinamik görünen station gövde tipindeki Sports Tourer versiyonunun uluslararası basın lansmanı ülkemizde gerçekleştirildi. AjansOtomobil olarak katıldığımız bu organizasyonda Astra Sports Tourer'ı daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

Astra Sports Tourer, station otomobillerin sıkıcı göründükleri zamanların çoktan geride kaldığını açıkça ortaya koyan bir tasarıma sahip. Model adındaki Sports ifadesine uygun çok dinamik bir görünüm sunan araç, yerini aldığı modelden hem daha büyük bir gövdeye sahip hem de daha kullanışlı bir iç mekana. Otomobilin 4698 mm'lik uzunluğu önceki modelden 20 cm daha fazla. 500 litrelik bagaj hacmindeyse bir değişiklik söz konusu değil, ancak bunun yanında bagaj bölümünde artık daha kullanışlı bir yapı sunuluyor. Bagaj zemininde ek bölmeler bulunan aracın arka koltukları yatırılarak tamamen düz bir zemin ve 1550 litrelik hacim elde edilebiliyor. Koltukları yatırmaksa FlexFold sistemi sayesinde bagajdaki tek bir düğme yardımıyla gerçekleştiriliyor.

KABİNDE DAHA FAZLA BÖLME

Astra Sports Tourer'ın kabin tasarımı ön bölümde hatchback modelle aynı. Burada tıpkı dış tasarımdaki gibi sportif bir etki söz konusu. Önceki nesil Astra'ların en fazla eleştirilen yönlerinden biri hiç şüphesiz ki yeterli eşya gözü sunamamasıydı. Ancak bu eksiklik yeni nesilde ortadan kaldırıldı. Sports Tourer'ın kabininde bulunan ve toplam hacmi 25 litreyi bulan eşya gözleri de bunun bir kanıtı.

DİNAMİK SÜRÜŞ KARAKTERİ

Hem kullanışlı hem de dinamik bir otomobil Astra Sports Tourer. Sıkı yürüyen aksamı ve tepkileri çok iyi olan direksiyonu sayesinde keyifli bir sürüş sunan otomobil ayrıca güven vermeyi de başarıyor. Otomobilin dinamik sürüş karakteri bu sınıfta pek de görmeye alışık olmadığımız türden.

1.4 LİTRELİK TURBO MOTOR

Astra Sports Tourer 9 farklı motor seçeneğiyle üretilecek ancak tabiki bu motorların tümü ülkemize ithal edilmeyecek. Test sürüşünde kullandığımız otomobilde, Türkiye pazarına sunulacak motorlardan biri olan 1.4 litrelik turbo benzinli ünite görev yapıyordu. Yeni Opel Meriva'da da görev yapan 140 bg gücündeki bu motor, downsizing yaklaşımının en yeni örneklerinden biri. 200 Nm'lik maksimum torka sahip olan ünite 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. Başarılı bir çekiş gücü sunan motorun, Astra Sports Tourer'ı 100 km/s hıza 10.5 sn'de çıkardığı ve ortalama yakıt tüketiminin de 6.1 lt/100 km olduğu açıklanıyor. Otomobilin daha düşük tüketim rakamları sunan 1.3 litrelik turbo dizel motor seçeneği de bulunacak.

Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR