GÜNDEM › Alman hükümetinden bazı üreticilere emisyon şoku!

Alman hükümetinden bazı üreticilere emisyon şoku!

23 Nisan 2016 / 18:52 VW, Opel, Audi, Mercedes-Benz ve Porsche 630.000 dizel aracını geri çağıracak

Alman hükümetinden bazı üreticilere emisyon şoku!

Bir Alman hükümet sözcüsünün yaptığı açıklama Volkswagen, Opel, Audi, Mercedes-Benz ve Porsche tarafından üretilen dizel motorlu toplam 630.000 otomobilin emisyon işletim yazılımındaki bir sorun nedeniyle geri çağırılması gerektiğini ortaya çıkardı. Alman hükümeti Volkswagen Grubu’nun dieselgate olayının geçtiğimiz yıl Eylül ayında ortaya çıkmasının ardından bazı üreticilerin ürettikleri çeşitli dizel modellerin gerçek NOx değerlerini bulmak amacıyla çeşitli testlerin yapılmasının emrini vermişti. Yapılan testler yalnızca Volkswagen Grubu’nun ürettiği çeşitli otomobillerde söz konusu illegal yazılıma rastlandığını ortaya çıkartmıştı. Buna ek olarak Avrupa’da yapılan bazı ek testler bazı markaların belirli durumlarda emisyon düşürmek adına bir yasal boşluk bulup bu durumdan faydalandığını ortaya çıkardı.

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından Alman motorlu araç otoritesi KBA ek testler uyguladı ve yasadaki bu boşluktan faydalanılmasının hukuka uygun olup olmadığını sorguladı. Yukarıda bahsedilen açıklama ile birlikte Volkswagen, Opel, Audi, Mercedes-Benz ve Porsche’nin ürettiği 630.000 dizel otomobilin “gelecekte daha az çevre kirliliğini sağlamak amacıyla sıkılaşan yasalar nedeniyle” emisyon yazılım uygulamasının elden geçirilmesi amacıyla geri çağırılması gerektiği duyurulmuş oldu.

Bu konu ile uzaktan ilgili olarak ise, Volkswagen Grubu dieselgate olayını çözüme kavuşturmak adına 16.2 milyar euro’luk bütçenin hazır olduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR